Receptite na baba

МИЈАЧКО ЧЕВЛИЧЕ: Полнет модар патлиџан со мелено месо!

Превкусен рецепт кој ќе ги израдува домашните со својот вкус. Состојки: 4 модри патлиџани 500 гр.мелено месо 1 главица кромид 2 чешниња лук 300 гр....

ТАРАНЕНИК: Едно старо јадење на кое со задоволство се навраќаме!

Нема некој од постарите генерации кој не го памети ова јадење. Направете за целото семејство, навратете се на спомените и уживајте! Состојки: 400 грама јуфки домашни ...

ГОВЕДСКИ МЕДАЛЈОНИ ВО СОС ОД ПЕЧУРКИ: Со еден трик месото ќе биде меко и сочно – ручек за десетка!

Медалјони од говедско месо во сос од печурки ќе ги воодушеват сите вистински гурмани. Медалјоните од говедско месо во сос од печурки лесно се прават...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Највкусниот ѓувеч на светот!

Време е за вкусен и заситен оброк Состојки: 1 чаша конзервиран грашок 100-150 гр ориз 3 домати 3 пиперки 2 моркови 1 кромид 2 чешниња...

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина и крем павлака!

Ефтина и сочна спремна за тој час. Никаде не сте пробале ништо повкусно Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250...

РЕД ВЕЛВЕТ: Слатка фантазија и чиста рапсодија на вкусови!

Една лесна торта со прекрасен вкус и многу привлечен изглед. Состојки: Кори: 125 гр путер 300 гр шеќер 2 јајца 250 гр меко брашно 1 лажица...
- Advertisement -

ТРАДИЦИОНАЛНА КУЈНА

ДОМАШНИ КОЛБАСИ: Најдобриот рецепт за домашен колбас!

Најдобриот рецепт за домашен колбас. Сочен и вкусен. Состојки: 1 кг мелено говедско месо 300 гр мелено свинско/овчо месо 6 чешниња лук 3 лажици црвена...

12 „СИРОМАШНИ“ ЈАДЕЊА ОД СТАРА ЈУГОСЛАВИЈА: Додека ги јадевме пукавме од здравје – нема ништо повкусно!

Секој од нас има сеќавање на некое древно јадење кое се подготвувало во Југославија. Бидејќи не ни се потребни многу состојки за да ги...

Копривникот на баба: Едноставно, вкусно и здраво старо јадење!

Ова едноставно, вкусно и здраво јадење обично се подготвува напролет кога копривите се млади и содржат најмногу витамини. Копривник може да се сервира со...

ЧЕРВИШ СПОРЕД РЕЦЕПТ НА БАБА: Традиционално пилешко јадење, печено со бешамел сос и лук!

Червиш е едно од јадењата на база на пилешко бело месо. Пилешките гради или белото месо во кујните на нашите баби не беа толку ценети...

Печен СВИНСКИ ПАФЛАК: Исклучително сочно со неодоливо крцкава кора!

Ручек кој целото семејство ќе го обожава. Месото е исклучително сочно со неодоливо крцкава кора. Состојки: 1,5 кг свински пафлак со кожа За маринадата: 1,5 лажици...

САЛАТИ

ПИЛЕШКА САЛАТА СО ЈАЈЦА И ДОМАТИ ЗА СЕКОЈ ЏЕБ: Ќе биде ѕвезда на секоја забава, а одлична е и за брз ручек!

Брзата пилешка салата со варени јајца и домати е одличен предлог за ручек. Салатите се задолжителен оброк во лето, бидејќи брзо се подготвуваат и имаат...

ЛЕСНА ЛЕТНА САЛАТА СО ОРИЗ: Освежителна и лесна за правење, а тајната е во преливот!

Наместо рижото, направете лесна салата со ориз, бидејќи е полесно, а вкусот е фантастичен. За ручек направете лесна салата со ориз и зеленчук, а доколку...

САЛАТА ОД КОМПИР И ПРАЗ: Божествено кремаста и многу здрава!

Идеална за пост, но и за топлите летни денови.  Состојки: 3 средни компири 1 поголем струк од праз 200 гр посен мајонез малку бибер и...

ЛЕТНА РУСКА САЛАТА: Освежителна и превкусна, совршен оброк!

Вкусна салата која ќе послужи како освежителен оброк. Состојки: 2 поголеми моркови 1 поголемо јаболко 1 кромид 180 гр конзервирана пченка 4 варени јајца 2...

ТЕСТЕНИНИ

ТЕСТЕНИНИ ВО СОС ОД ЛУК И СПАНАЌ ЗА 15 МИНУТИ: Професионален готвач откри како се прави лесна вечера!

Едноставните и вкусни макарони во сос од лук и спанаќ се идеални за лето. Професионалниот готвач Џек Овенс на YouTube сподели рецепт за брзи макарони...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Печени тестенини со шунка, сирење и јајца!

Рецептот е идеален за оние денови кога немате многу време. Неверојатно колку е лесно да се подготви  Состојки: 300 гр тестенини 1 павлака во чаша ...

Пита со тестенини: Покрај тоа што изгледа импресивно, толку е вкусно што нема да застанете на едно парче!

Пита со тестенини со врвен квалитет. Понекогаш е толку тешко да се направи избор кога и питата и тестенините се на масата. Овие јадења изгледаат...

ТЕСТЕНИНИ СО СПАНАЌ И СИРЕЊЕ: Без сечкање, ставете ги директно од пакувањето во тавчето и печете!

Најлесен рецепт за тестенини со спанаќ и крем сирење. Доколку ја сакате италијанската кујна, овој рецепт ќе ве воодушеви. Италијанците се познати по вкусната храна...
- Advertisement -

Sponsored

Домашни КРЕКЕРИ со ЧИА СЕМЕ: Лесно ќе ви го заменат целиот оброк, но добри се и како ужина!

Можете да ги грицкате без ништо или да се послужат како замена за леб! Дали сакате крцкави солени грицки? Ако климате со главата потврдно, тогаш...

ДЕСЕРТИ

СВЕКРВИНО ОКО: Вкусни бомбици со уникатно име!

Бомбици со уникатно име. Освен што ќе ви го привлечат вниманието со своето име исто така ќе ве воодушеват со својот вкус. Состојки: 30 парчиња...

Птичји гнезда во белка од јајце: Децата ќе ги обожаваат!

Чоколадните колачи се заменуваат со слатки десерти кои се топат во устата. Доколку барате декоративни колачи ви предлагаме птичји гнезда направени во колачи од белки....

КОХ СО ГРИЗ: Антички рецепт за десерт кој го сакаат сите генерации!

Брза, лесна и вкусна торта. Поради недостаток на време и идеи за подготовка на колачи и слатки, домаќинките посегнуваат по стари рецепти кои се докажано...

ПРЕПОРАЧАНИ РЕЦЕПТИ

Дунавски Валцер: Вкусен колач со вишни од компот и ванила пудинг подготвен по старински рецепт

Овој бајковиден старински колач наречен “Дунавски бранови” или “Дунавски валцер, ќе ве потсети не само на убавите добри стари времиња, туку и на истоимениот,...

Еве како да ја направите најдобрата пица Наполитана: По рецепт на врвни пица мајстори од Италија!

Ви подготвивме рецепт за најдобрата пица Наполитана, подготвена по оригинален рецепт од врвни пица мајстори во Италија. Потребни состојки: За тесто: 300 гр брашно 300 мл...

Најомилениот старински десерт – Повкусна ОБЛАНДА немате пробано!

Изненадете ги вашите најмили со еден прекрасен десерт што го правеле нашите баби. Состојки: 5 листа обланда 1.200мл млеко 800 гр шеќер 200гр маргарин Подготовка: Млекото и...

Сладок ручек без месо: Вариво од зелка за совршен оброк преполн со витамини!

Погледнете што треба да ставите при подготовката на вариво од зелка, за да добиете ручек преполн со витамини, кој е добредојден во студените денови. Состојки: ...
error: Содржината е заклучена!