recepti

Касерола со стар леб и цимет – Совршен појадок кој може однапред да го подготвите

Подгответе го специјалитетот ден претходно, а утрото ставете го во рерна и за еден час имате совршен појадок. Циметот е омилен зачин за време на...

Зимските вечери се идеални за ШУМАДИЈСКИ чај, кај народот познат како ТОПЛА РАКИЈА! Еве како да го направите и кои се неговите лековити својства!

Варената ракија е совршена за студените зимски вечери. Кај нас, Шумадијскиот чај се прави од сливова ракија, иако може по желба да се направи...

ВАКОВ БОЖИЌЕН КОЛАЧ УШТЕ НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ: Рецепт за најмиризливиот панетоне кој ќе го воодушеви семејството – еве како се прави!

Ароматичната торта панетоне во многу земји традиционално се прави за Божиќ – ви го претставуваме процесот на подготовка. Во многу земји Божиќ не може да...

Совршен напиток и десерт за посната Бадникова трпеза: Компот со суво овошје

Компотот со суво овошје е десерт без кој не може да го замислиме Бадник. И не само тоа, неговиот опоен мирис на јаболка, кајсии,...

Кај и да си за Бадник дома да си! – Еве што треба да има на Бадниковата посна трпеза

Македонскиот народ со голема и почит и традиција со векови наназад го празнува Божиќ, кој започнува да се слави со Бадник, денот пред Божик. По...

Што треба задолжително да имате на бадниковата трпеза и кои се обичаите?

Бадник го карактеризира традиционална заедничка вечера на која се собираат сите членови на семејството. Меѓутоа што не смее да изостане од вашата трпеза во...

Бел грав без масло – Рецепт за највкусниот ПОСЕН ГРАВ подготвен за Бадна вечер!

Направете го највкусното посно гравче за бадниковата трпеза. Потребни состојки: (за 4 лица) 300 г. бел грав 1 страк праз 1 морков 1 средна главица кромид ...

Евтино и брзо предјадење: Проја без јајца!

Без јајца, но со додавање на фета сирење и сусам, оваа проја ќе ги освои срцата на вашето семејство... Состојки: 2 чаши пченкарно брашно 2...

Сок од цвекло: За што е добар, колку често треба да се користи и како се прави?

Цвеклото позитивно влијае на целиот организам - помага за детоксикација, односно за чистење на организмот, ја обновува крвта, го штити нашето срце, мозок, ја...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Компири со презла, однадвор крцкави, одвнатре меки како душа!

Има ли нешто поубаво од компири кои се крцкави однадвор, а совршено меки одвнатре? Овие компири со презла сигурно ќе ги засакате бидејќи тие се...

About Me

441 POSTS
0 COMMENTS
- Advertisement -

A Must Try Recipe

БОГАТА ЧОКОЛАДНА ТОРТА СО НАЈКРЕМАСТ ФИЛ: Никој на светот не може да и одолее!

Никој нема да може да одолее на чоколадна торта чиј кремаст фил се топи во вашата уста. Ако ви треба одличен рецепт за раскошна торта...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Подварок со колбаси!

Ладното време бара висококалорична храна. Состојки: 2 глави кисела зелка 2 пакетчиња чадени колбаси 2 глави црвен кромид 4 чешниња лук 2 лажици сув билен...

ЈОГУРТ ПОГАЧА МЕКА КАКО ПАМУК: Поубаво, повкусно и повоздушесто тесто не сте пробале!

Неодоливо меко тесто, кое едноставно ќе го обожавате! Состојки: 800 гр пченично брашно 450 мл топло млеко 150 мл јогурт 50 гр несолен путер 10...

ПЕЧЕЊЕ ВО РЕРНА: Крцкава кожа, а месо меко како душа! Еве ја тајната!

Еве како се пече во рерна, сите ќе се воодушеват од крцкавата кора и мекото месо! Многумина мислат дека правењето печење е „наука“ за која...

БОМБА ПИТА СО ПРАЗ И КАШКАВАЛ: Пецива во кои сите ќе се заљубат!

Научете да месите домашни кори. Состојки: 650 грама брашно 10 гр квасец 1 лажица шеќер рамна лажичка сол 200 мл млака вода 200 мл млако...
error: Содржината е заклучена!