Ѓозлеме: Стар турски специјалитет!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ѓозлеме е солен турски полнет леб. Тестото обично е без квасец и се прави само со брашно, сол и вода, но може да се направи и ѓозлеме од тесто со квасец. Тестото се прави тенко, а потоа се полни со разни додатоци, се запечатува и се пече.

Полнењето може да биде разни видови месо (мелено говедско, јагнешко, свежа или пушена морска храна, суџук, пастрма), зеленчук (спанаќ, тиквички, модар патлиџан, праз, блитва, разни пиперки , кромид, лук), печурки, сирења (фета, бело сирење, кашкавал), како и јајца, сезонски билки и зачини.

Состојки:

Тесто:

 • 450 гр брашно
 • 250мл млака вода
 • 1 лажичка сув квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 2 лажици екстра девствено маслиново масло
- Advertisement -

Фил:

 • 300гр мелено говедско месо
 • 1 среден кромид
 • 2 помали печени црвени пиперки
 • масло по потреба
 • 2-3 гранчиња магдонос
 • 1 лажичка црвен пипер
 • сол и бибер по вкус

Подготовка:

Ставете лажичка шеќер, сув квасец и брашно во 100 мл млака вода. Оставете да отстои околу 10 минути за да се активира квасецот. Брашното просејте го во сад за мешање и додајте сол, а потоа додадете го активираниот квасец, остатокот од млака вода и масло.

Месете мазно и фино тесто. Покријте го замесеното тесто и оставете го да стои на топло место околу 40-45 минути. Во меѓувреме, подгответе го полнењето.

На загреано масло пропржете ситно исечен кромид, па додајте мелено месо, а кога малку ќе се испржи додадете ситно исечкана пиперка. Кон крајот, додајте ситно сецкан магдонос, црвен пипер, сол и бибер по вкус, и се добро измешајте. Оставете го филот на страна малку да се олади.

Расукајте го тестото на работната маса попрскано со брашно, а потоа поделете го на 4 топчиња. Ова е за многу поголемо ѓозлеме, а доколу сакате можете да го поделите тестото на помали парчиња, бидејќи е попогодно.

Секое топче со сукало раширете го тенко во круг, приближно 25 см и ставете го филот на едната половина. Преклопете на половина и поврзете ги краевите на тестото со прстите. Повторете ја постапката со преостанатиот материјал.

Ставете многу малку масло на тавата што не лепи, па печете ги од двете страни додека не поруменат убаво. Послужете ги со гарнир по желба.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!