Традиционални

Селско месо по старински оригинален рецепт

Подгответе еден прекрасен ручек за вашите најблиски, стар вкусен рецепт на кој никој неможе да остане рамнодушен. Состојки: 1/2 кг мелено месо 1 јајце 3...

МУСАКА СО МОДРИ ПАТЛИЏАНИ: Деликатес од кујните на нашите мајки!

Сигурно барем еднаш во животот сте јаделе мусака со модри патлиџани. И ако не сте, ви предложуваме да го пробате нашиот рецепт. Спој на вкусови...

МИЈАЧКО ЧЕВЛИЧЕ: Полнет модар патлиџан со мелено месо!

Превкусен рецепт кој ќе ги израдува домашните со својот вкус. Состојки: 4 модри патлиџани 500 гр.мелено месо 1 главица кромид 2 чешниња лук 300 гр....

ТАРАНЕНИК: Едно старо јадење на кое со задоволство се навраќаме!

Нема некој од постарите генерации кој не го памети ова јадење. Направете за целото семејство, навратете се на спомените и уживајте! Состојки: 400 грама јуфки домашни ...

КОХ СО ГРИЗ: Антички рецепт за десерт кој го сакаат сите генерации!

Брза, лесна и вкусна торта. Поради недостаток на време и идеи за подготовка на колачи и слатки, домаќинките посегнуваат по стари рецепти кои се докажано...

ФАНУРИЈА: Традиционална погача за празникот Св. Фанурија!

Ова е традиционален колач, сладок леб што се прави по повод празникот Св. Фанурија. Празникот секогаш се слави на 9 септември. Колачот и виното се...

ДОМАШНИ КОЛБАСИ: Најдобриот рецепт за домашен колбас!

Најдобриот рецепт за домашен колбас. Сочен и вкусен. Состојки: 1 кг мелено говедско месо 300 гр мелено свинско/овчо месо 6 чешниња лук 3 лажици црвена...

12 „СИРОМАШНИ“ ЈАДЕЊА ОД СТАРА ЈУГОСЛАВИЈА: Додека ги јадевме пукавме од здравје – нема ништо повкусно!

Секој од нас има сеќавање на некое древно јадење кое се подготвувало во Југославија. Бидејќи не ни се потребни многу состојки за да ги...

Копривникот на баба: Едноставно, вкусно и здраво старо јадење!

Ова едноставно, вкусно и здраво јадење обично се подготвува напролет кога копривите се млади и содржат најмногу витамини. Копривник може да се сервира со...

ЧЕРВИШ СПОРЕД РЕЦЕПТ НА БАБА: Традиционално пилешко јадење, печено со бешамел сос и лук!

Червиш е едно од јадењата на база на пилешко бело месо. Пилешките гради или белото месо во кујните на нашите баби не беа толку ценети...
- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
error: Содржината е заклучена!