Разно

МЕД ОД ТИКВА: Вистински мелем за вашиот црн дроб, а еве и како да го направите!

Како и многу видови мед, медот од тиква се користи и за медицински цели. Полињата на примена на овој мед се многу разновидни. Најефективен е...

Намаз од СРЕМУШ или МЕЧКИН ЛУК: Исклучително е здрав и има вистински придобивки за организмот!

Направете намаз од сремуш и сирење кој има вистински придобивки за организмот. Сремуш е многу популарен во овој период од годината, на пазарите се нуди...

Совршен рецепт за слатко велигденско ТЕСТО ЗА КОЛАЧИ

Престанете да барате совршено тесто за слатка велигденска торта - рецептот е пред вас! Состојки: 5-6 јајца 350 мл. свежо млеко 300 гр. шеќер 42...

НАПРАВЕТЕ ДОМАШНА ГРАНОЛА ОД НАЈДОБРИ СОСТОЈКИ: Полна тегла витамини што можете да ги јадете до 3 недели!

Гранола е едно од омилените јадења за појадок за многумина! Крцкава е, вкусна, заситувачка и неспоредливо поздрава од купените варијанти, полни со адитиви и шеќер....

НАМАЗ ОД ОРЕВИ: Идеален е за здрав почеток на денот, а можете да го направите и за време на постот!

Направете здрав и вкусен намаз од јаткасти плодови. Намаз од орев со сенф и лук ќе ве воодушеви со својата арома и пикантност. Лесно се...

ПАШТЕТА ОД ЛУК, можете да ја мачкате на ЛЕБ ИЛИ МЕСО: На целото јадење му дава посебен вкус!

Наместо маринада, премачкајте го месото или лебот со ароматична паштета од лук. Неверојатно ароматична паштета од лук која секое ваше јадење ќе го направи феноменално....

Старо верување кое навестува среќа во домот: Ова јадење треба да го има на трпезата за ТОДОРОВА САБОТА

Ова се обичаите и старите верувања на Тодорова сабота наследени од нашите предци! Тодорова сабота е празник кој се празнува за време на Велигденскиот пост...

НАМАЗ ОД СЕМКИ ОД ТИКВА: Потребни ви се само 2 состојки, а ако правилно го чувате, ќе ви трае и до два месеци!

Одлично со тост, крекери и разни тестенини. Дали сте љубител на тестенини со песто сос? Ако одговорот е да, сега можете да направите домашна верзија...

ДОМАШЕН НАМАЗ ОД АВОКАДО: Неверојатно вкусно и здраво!

Намачкајте на тост и имате совршена вечера или појадок. Овој намаз е полн со хранливи материи, протеини и влакна. Сосема доволно причини да го...

БАБА ГАНУШ – ВЕГЕТАРИЈАНСКИ КАВИЈАР ОД БЛИСКИОТ ИСТОК: Намаз со модар патлиџан е популарен како хумусот и фалафелот!

Научете како да подготвите еден од најпопуларните намази во светот, а тоа е Баба Гануш. Покрај хумусот и фалафелот, баба ганушот е еден од најпопуларните...
- Advertisement -

Последни рецепти

КИШ СО БРОКУЛА: Популарна солена пита полна со фил!

Едноставна солена пита, погодна за вечера или појадок. Кишот е вид на француска отворена пита исполнета со солен фил од јајца и млеко со парчиња...

РОЛНИЧКИ СО СИРЕЊЕ: Крцкави и богати со фил – готови за 15 минути без разлика дали ги печете во рерна или во тава!

Едноставен и брз рецепт за појадок или ужина од обичен пита леб, сирење и урда. Кифлички со сирење од готови кори или пита леб се...

ПОЛЖАВ ПИТА ОД ГОТОВИ КОРИ: Со фил од павлака, јогурт и фета сирење – едноставна и лесна подготовка!

Нема ништо подобро од пита со врело сирење за појадок. Некогаш е доволно само да се смени начинот на наредување на кората за да биде...

ЛЕСНА ЛЕТНА САЛАТА СО ОРИЗ: Освежителна и лесна за правење, а тајната е во преливот!

Наместо рижото, направете лесна салата со ориз, бидејќи е полесно, а вкусот е фантастичен. За ручек направете лесна салата со ориз и зеленчук, а доколку...

КРЦКАВА ПИЦА ОД бајат ЛЕБ: Подгответе ја вечерата за 10 минути од состојките што ги имате во фрижидер!

Неверојатно крцкава и вкусна пица! Бајат леб обично секој го фрла, но тоа не мора да го правите, бидејќи со него можете да направите различни...
error: Содржината е заклучена!