Препорачани

Совршен напиток и десерт за посната Бадникова трпеза: Компот со суво овошје

Компотот со суво овошје е десерт без кој не може да го замислиме Бадник. И не само тоа, неговиот опоен мирис на јаболка, кајсии,...

Бел грав без масло – Рецепт за највкусниот ПОСЕН ГРАВ подготвен за Бадна вечер!

Направете го највкусното посно гравче за бадниковата трпеза. Потребни состојки: (за 4 лица) 300 г. бел грав 1 страк праз 1 морков 1 средна главица кромид ...

Руска сарма: Се разликува од традиционалната сарма само по својот фантастичен вкус!

Во зима секогаш се радуваме не само на празниците туку и на храната што тогаш се јаде. На трпезата е зимница, неприкосновена сарма, подварак...

Бадниково лепче по рецептот на нашите прабаби

Вкусот и мирисот на ова топло лебче е толку незаменливо, а е многу едноставен и по состојките и по брзиот начин на подготовка. Ова е...

НАЈДОБРО ЧУВАНАТА ТАЈНА НА БАЛКАНОТ: Рецепт за ВИСТИНСКИ босански бурек – јадење што зборува 100 јазици!

Ова е специјалитет кој ја стави Босна на гастрономската карта на светот! Кога сакаш да навредиш Босанец понуди му бурек со сирење - Оваа стара...

Тетовско тавче – Традиционален македонски специјалитет од 4 видови месо што мора да го пробате!

Тетовското тавче е познат традиционален македонски специјалитет со фантастичен вкус кој ве остава без зборови. Ова јадење најдобро е придружено со чаша квалитетен каберне совињон,...

СЛАВА СВЕТИ НИКОЛА НЕ МОЖЕ БЕЗ ГРАВ: Направете грав со тајна состојка што го прави совршен!

Неизбежното јадење на секоја посна трпеза е пребранац гравот. Свети Никола е посна гозба и затоа не можеме да замислиме гозба без грав. Секоја домаќинка...

Најдобрите ПОСНИ РЕЦЕПТИ за Св.Никола : Сè за вашата празнична трпеза, од мезе до вкусни колачи!

Се ближи најголемата христијанска слава Свети Никола и затоа размислете со време каква посна храна ќе има на вашата трпеза. Свети Никола го слават мнозинството...

Напиток кој може да ви го подобри ИМУНИТЕТОТ се прави во само ТРИ чекори

Имунитетот е исклучително важен за здравјето на луѓето, особено во ова време. Добрата работа е што може да се подобри со помош на едноставни...

Направете чај ДУЊА: Идеален напиток во студените денови- Кога ќе ги видите придобивките ќе го правите секој ден!

Дуњата е витаминска бомба која одамна е позната во народната медицина и се користи првенствено како средство за ублажување на кашлицата и смирување на...
- Advertisement -

Последни рецепти

БОГАТА ЧОКОЛАДНА ТОРТА СО НАЈКРЕМАСТ ФИЛ: Никој на светот не може да и одолее!

Никој нема да може да одолее на чоколадна торта чиј кремаст фил се топи во вашата уста. Ако ви треба одличен рецепт за раскошна торта...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Подварок со колбаси!

Ладното време бара висококалорична храна. Состојки: 2 глави кисела зелка 2 пакетчиња чадени колбаси 2 глави црвен кромид 4 чешниња лук 2 лажици сув билен...

ЈОГУРТ ПОГАЧА МЕКА КАКО ПАМУК: Поубаво, повкусно и повоздушесто тесто не сте пробале!

Неодоливо меко тесто, кое едноставно ќе го обожавате! Состојки: 800 гр пченично брашно 450 мл топло млеко 150 мл јогурт 50 гр несолен путер 10...

ПЕЧЕЊЕ ВО РЕРНА: Крцкава кожа, а месо меко како душа! Еве ја тајната!

Еве како се пече во рерна, сите ќе се воодушеват од крцкавата кора и мекото месо! Многумина мислат дека правењето печење е „наука“ за која...

БОМБА ПИТА СО ПРАЗ И КАШКАВАЛ: Пецива во кои сите ќе се заљубат!

Научете да месите домашни кори. Состојки: 650 грама брашно 10 гр квасец 1 лажица шеќер рамна лажичка сол 200 мл млака вода 200 мл млако...
error: Содржината е заклучена!