Посна кујна

ПОСНИ ТОПЧИЊА СО СУВО ОВОШЈЕ И ОРЕВИ: Направете феноменални колачи без печење кои можете да ги јадете за време на постот!

Неодоливи топчиња со сушено овошје и чоколадо, потопени во карамела, е одлична празнична слатка. Сувото овошје, јаткастите плодови и чоколадото се неверојатно добар спој на...

ПИТА СО ПРАЗ: Нешто посно ама со мерак се јаде!

Одлично е и кога не постите. Доколку постите во среда и петок или само на големи празници, ќе ви олесниме да барате посни рецепти. За...

ПОСНА САРМА ОД РЕРНА: Ваков фил не сте пробале – ориз, ореви и 1 неочекувана состојка која прави огромна разлика!

Без разлика што ништо не може да ја замени класичната сарма, овој рецепт ќе ве остави без зборови колку е вкусна. Не можеме да ја...

Бел грав без масло – Рецепт за највкусниот ПОСЕН ГРАВ подготвен за Бадна вечер!

Направете го највкусното посно гравче за бадниковата трпеза. Потребни состојки: (за 4 лица) 300 г. бел грав 1 страк праз 1 морков 1 средна главица кромид ...

Посно јадење на вода: Полнети домати со ориз и грав!

Испробајте го овој по малку чуден но прекрасен рецепт. Состојки: 250 гр свеж црвен грав 750 мл супа од зеленчук 100 гр кромид 450 гр...

Ќофтиња од грав: За претстојните пости и прослави!

Нема подобар од овој рецепт за ќофтиња од грав. Состојки: за подлога од кромид 500 гр кромид 100 гр масло 1 лажичка сол 2 лажички мелена...

Посни сарми какви што не сте пробале: Фил од ориз и ореви, со 1 тајна состојка ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ!

Нешто посно за во посните денови, или едноставно кога сакате да одморите од месото. Состојки: 1 главица кисела зелка 2 моркови 1 димена риба по...

Најдобрите ПОСНИ РЕЦЕПТИ за Св.Никола : Сè за вашата празнична трпеза, од мезе до вкусни колачи!

Се ближи најголемата христијанска слава Свети Никола и затоа размислете со време каква посна храна ќе има на вашата трпеза. Свети Никола го слават мнозинството...

Најдобриот рецепт за СЛАВСКА ПЧЕНИЦА: Не секоја жена ги знае овие три тајни при подготовката!

Има многу варијанти како се приготвува славската пченица, но вкусот ја дели една славска пченица со ореви од друга. Овој рецепт е докажан со...

Посни руски капи: Вкусни, сочни и слатки!

Руските капи можат да бидат посни, еве како се направени. Состојки: За бисквитот: 200 мл кисела вода 200 гр брашно 1 прашок за пециво 50 мл...
- Advertisement -

Последни рецепти

БОГАТА ЧОКОЛАДНА ТОРТА СО НАЈКРЕМАСТ ФИЛ: Никој на светот не може да и одолее!

Никој нема да може да одолее на чоколадна торта чиј кремаст фил се топи во вашата уста. Ако ви треба одличен рецепт за раскошна торта...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Подварок со колбаси!

Ладното време бара висококалорична храна. Состојки: 2 глави кисела зелка 2 пакетчиња чадени колбаси 2 глави црвен кромид 4 чешниња лук 2 лажици сув билен...

ЈОГУРТ ПОГАЧА МЕКА КАКО ПАМУК: Поубаво, повкусно и повоздушесто тесто не сте пробале!

Неодоливо меко тесто, кое едноставно ќе го обожавате! Состојки: 800 гр пченично брашно 450 мл топло млеко 150 мл јогурт 50 гр несолен путер 10...

ПЕЧЕЊЕ ВО РЕРНА: Крцкава кожа, а месо меко како душа! Еве ја тајната!

Еве како се пече во рерна, сите ќе се воодушеват од крцкавата кора и мекото месо! Многумина мислат дека правењето печење е „наука“ за која...

БОМБА ПИТА СО ПРАЗ И КАШКАВАЛ: Пецива во кои сите ќе се заљубат!

Научете да месите домашни кори. Состојки: 650 грама брашно 10 гр квасец 1 лажица шеќер рамна лажичка сол 200 мл млака вода 200 мл млако...
error: Содржината е заклучена!