Повеќе

Прелив од 6 состојки: Рецепт за домашен прелив кој го подобрува вкусот на зелената салата!

Со што ја зачинувате зелената салата? Покрај класичното масло, оцет и сол, можете да додадете уште неколку едноставни состојки од оставата и фрижидерот и...

МОЗАИК велигденски јајца: Убава и оригинална идеја за украсување!

Дали сакате да ги украсите велигденските јајца оваа година на оригинален начин? Велигденски јајца со мозаик изгледаат толку интересно и интригирачки! Откријте како брзо...

Наједноставна а преубава техника за вапцање јајца: Вапцање со ОРИЗ!

Велигден е опасно близу до нас, време е да започнеме со планирање на велигденската трпеза и собирање идеи за боење јајца. Ориз! Сите го имаме...

Тиркизни јајца фарбани со црвена зелка: Природна боја без мака!

Ако сакате да пробате нешто креативно и автентично, користете состојки од вашата кујна. Состојки: јајца црвена зелка вода оцет Подготовка: Исечете зелка онолку колку што мислите дека...

Традиционално вапцање јајца: За сите оние кои сакаат да ја зачуваат традицијата!

Велигден се приближува и размислуваме за сите начини на кои можеме да фарбаме јајца. Традиционалното фарбање јајца вклучува употреба на лушпи од кромид кои...

ЧОКОЛАДНИ ГНЕЗДА: Оригинална идеја за велигденски украс на масата!

Десерт кој во исто време е и оригинален украс на вашата велигденска трпеза. Состојки: 1, 1/2 пакетче кокос 300 гр чоколадо по ваш избор чоколадни...

Направете го ова вкусно мезе: МАРИНИРАНО СИРЕЊЕ во маслиново масло!

Еден убав начин како да го зачувате сирењето да трае подолго и ќе биде одлично мезе за сите мераклии. Ќе бидете воодушевени од вкусот. Состојки: ...

Најдобриот начин како да подготвите домашно пушено сушено месо!

Сите сме слушнале колку се штетни месото и колбасите од купечки суви производи. Затоа ви предлагаме сами да подготвите сушено пушено месо. Изберете свежо...

Најубави МЕРМЕРНИ ЈАЈЦА со лушпи од КРОМИД: Едноставен природен метод со прекрасен ефект!

Време е малку да ја "подобриме" техниката на сликање во кромид. Ако сте приврзаник на природните методи на сликање велигденски јајца без хемикалии и...

МЕД ОД ЧУВАР КУЌА: Лек за сите цисти во телото!!!

Овој лек може да помогне некому да се ослободи од циста во телото. Чувар куќа со своите лековити својства секако му дава можност на...
- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
error: Содржината е заклучена!