Зимница

ЏЕМ ОД МАЛИНА: Од само 3 состојки и без конзерванси, а приготвен вака може да стои долго во шпајз!

Направете домашен џем од малини по проверен рецепт. Сезоната на малини започна, па направете го овој прекрасен џем кој подоцна ќе можете да го искористите...

Џем од дренки : Брзо и лесно до вкусна и здрава зимница!

Потешко се прави домашен џем од дренки, има многу работа, но вкусот на џемот е фантастичен. Испробајте го овој едноставен рецепт, вкусот е навистина прекрасен. Состојки: ...

Слатко од шумски јагоди : Волшебен вкус!

Дали некогаш сте пробале нешто поубаво? Ова слатко никој нема да остави рамнодушен. Состојки: 350 гр. шумски јагоди 1 кг. шеќер во прав 1 чаша...

Модар патлиџан во тегла: Популарен рецепт за најдобрата зимска салата!

Најдобрата зимска салата која можете да ја замислите. Освојува со својот вкус. Состојки: 5 кг големи месни модри патлиџани 2 литри оцет 400 гр. сол ...

Слатко од зелени смокви: Исклучително миризливо и вкусно слатко!

Исклучително миризливо и вкусно слатко. Се подготвува само во одреден период од годината. Состојки: 130 зелени смокви 2 кг. шеќер 600- 700 мл вода 10...

Домашен компот: Тропски микс во кој ќе ужива целото семејство!

Направете совршено освежувачки компот за уживање во секое време… Состојки: 3 кг кајсии 2 поголеми јаболка 1,5 кг праски 1 кг нектарини 2 поголеми портокали ...

Домашно СЛАТКО од рендани ДУЊИ- Ароматичен деликатес кој нема да ве остави рамнодушни!

Дуњата е најароматичниот есенски плод од кој може да се подготват најразлични деликатеси, напитоци и десерти. Во народната медицина дуњата се користи како прочистувач на...

Домашен сируп од цвекло: Витаминска бомба за подобра крвна слика и поголема енергија!

Сите знаеме колку е корисно цвеклото, но поради специфичниот вкус и мирис не секој може да го консумира. Затоа ви подготвивме одличен рецепт за...

Слаткото од смокви на баба: Ова е рецептот за најслаткото слатко!

Засукајте ги ракавите и направете го најубавото слатко за ледените денови. Состојки: 1 кг смокви 1 кг шеќер 1 лимон 1 лимонтус стапче ванила или...

Брза и едноставна зимница: Модар патлиџан во маслиново масло – Сите ќе ви бараат рецепт!

Направете едноставна и вкусна салата од модар патлиџан. Состојки: 1 кг модар патлиџан 500 мл оцет 2 чешниња лук маслиново масло (екстра девствено) лисја од...
- Advertisement -

Последни рецепти

РЕД ВЕЛВЕТ: Слатка фантазија и чиста рапсодија на вкусови!

Една лесна торта со прекрасен вкус и многу привлечен изглед. Состојки: Кори: 125 гр путер 300 гр шеќер 2 јајца 250 гр меко брашно 1 лажица...

Кременадла со сланина и зеленчук: Гурмански ручек!

Денеска ви предлагаме да поминете што помалку време во кујната, а што повеќе да уживате во вкусниот оброк. Состојки: 500 грама сланина (добро премачкајте ги...

ПАМУК ПЕЦИВО ПОЛНЕТО СО СИРЕЊЕ: Совршено брзо и лесно!

Има ли нешто поубаво од меко тесто исполнето со богат фил. Состојки за тесто: 650 гр брашно 40 гр свеж квасец половина лажица шеќер 100...

Чоколадна торта со бисквити ВО ШИШЕ: Толку е кремаста и неодолива што се топи во устата!

Ако не сте вешти во правење слатки, чоколадна торта без печење сигурно ќе успее. Кога сакате да направите брз десерт, без премногу валкани садови, тогаш...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Печени тестенини со шунка, сирење и јајца!

Рецептот е идеален за оние денови кога немате многу време. Неверојатно колку е лесно да се подготви  Состојки: 300 гр тестенини 1 павлака во чаша ...
error: Содржината е заклучена!