Главно јадење

КОМПИРИ СО СЛАНИНА И КРОМИД: Одличен предлог за вкусна вечера која ја сака целото семејство!

Само изрендајте ги компирите и на нив додадете сланина, кромид и домати. Ќе бидете воодушевени. Компирите се една од омилените намирници кои многу се користат...

НАЈДОБРИОТ НАЧИН ДА ГО ПОДГОТВИТЕ СВИНСКОТО ФИЛЕ: Маринирано и убаво печено!

Во продолжение прочитајте како да направите вкусно месо за ручек. Свинското месо, исто како и пилешкото, може да се подготви на различни начини, а секое...

Светогорска сарма, посна и вкусна: Оригинален рецепт од Света Гора!

Оваа сарма ја подготвуваат светогорските монаси за Бадник, научете како да ја подготвите, а можете и да ја замрзнете. Рецептите од Хиландар се вистинско богатство,...

НАЈСОЧНИОТ ДОМАШЕН ЌЕБАП ВО СЛАНИНА: Подобро нешто не сте пробале!

Направете домашни ќебапи завиткани во сланина. Скарата не може да биде комплетна без ќебапи. Ова популарно јадење со мелено месо е толку вкусно и толку...

ПЕЧЕН ЗЕЛЕНЧУК СО ЈАЈЦА И СИРЕЊЕ: Ново, брзо и вкусно решение за семеен ручек!

За ручек послужете зеленчук со јајца и сирење печени во рерна. Пред да продолжи сезоната на прослави и празници, олеснете си и наместо тешка храна,...

НАЈСОЧНИТЕ СВИНСКИ РЕБРА: Трикот е во маринадата со сенф и мед, која на месото му дава совршен вкус!

За сите љубители на свинско месо, овој оброк е нешто што ќе им се допадне уште од првиот залак. Без разлика дали правите ребра дома...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Неодоливо вкусна варена зелка!

Ќе имате феноменален ручек кој ќе го спои целото семејство со својот вкус. Зелката е ризница на бројни витамини, кои носат бројни придобивки за нашето...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: Динстана свинска плешка во тавче со печени компири!

Компирите и месото од тавата е стар начин на подготовка на ручек кој сме го заборавиле. Вака нашите мајки го подготвуваа ручекот кога подоцна...
- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
error: Содржината е заклучена!