Ваши рецепти

Заборавена старинска пита која ни ја подготвуваа нашите баби: Рецепт кој вреди да се проба!

Оваа превкусна старинска пита ќе ги зодоволи сите ваши сетила. Вкусен доручек за целото семејство кој се јаде со сласт. Погледнете ја подготовката и уживајте...

Посни крофни: Меки и слатки, подобри нема!

Пробајте го овој супер рецепт за крофни. Можете да ги подготвите за некој празник, кога се пости, или едноставно да се засладите кога ќе посакате...

Домашна пита со месо: Изгледот фантастичен а вкусот неверојатен!

Неверојатен изглед уште поубав вкус.  Направете ја оваа пита со месо за домашните или пак изненадете ги гостите со своите кулинарски способности. Рецептот ни го испраќа...

Декоративен и уникатен ручек: Пилешки копани во пита, едноставно неодоливо!

Пита со пилешко или пилешко во пита. Како и да го наречете ова јадење е едноставно уникатно а исто така и декоративно. Не далеку е...

Mодар патлиџан на скара со сос од халапењо и фета сирење: Совршена комбинација на вкусови!

Повторно рецепт од нашата драга Благица. Со своите кулинарски способности ни носи различни вкусни јадења, од различни кујни и ни открива нови начини како...

Турски појадок Cilbir: Поширани јајца со црвен сос!

Cilbir, cilbur или çılbır (се изговара чил-бир) е само еден од рецептите за појадок со јајца во турската кујна. Јадењето е вообичаено да се служи...

ЧИЛИ МАРМАЛАД: Пикантно задоволство ќе ви ги украси јадењата и ќе го разгори апетитот!

Овој рецепт ни го испраќа наша драга читателка Благица.  Готвењето е нејзина пасија и дегустирање на различни кујни, па затоа со љубов ги споделува своите...

Шпански солен компир со црвен сос: Или на шпански „Papas arrugados“, што значи збрчкан компир!

Овој рецепт ни доаѓа од драга читателка а подолу можете да ја прочитате подготовката. Рецептот го добива името по тоа што компирите се варат во...

Најдобриот рецепт за ДОМАШНИ ЕКЛЕРИ – Секогаш успеваат и превкусни се!

Доколку барате рецепт за еклери кои секогаш успеваат тогаш дека сте на вистинското место. Состојки: 250 мл. вода 120 мл. масло за јадење 150 гр....

Тесто и глазура за совршени колачиња: Направете ги за вашите најмили!

Ова тесто можете да го искористите за секакви колачиња. Новогодишни, престапалки, за првото забче.. Колачињата се меки и вкусни. (Рецепт од наша драга читателка) Глазурата можете...
- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
error: Содржината е заклучена!