Торта облак – Ова е една од највкусните торти

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова е една од најдобрите, највкусните торти!

Состојки:

Кора:

 • 140 гр брашно
 • 1 вреќа прашок за пециво
 • 250 гр шеќер
 • 3 лажици какао
 • 6 јајца
 • 1 дцл масло

Прелив за бисквит:

 • 1 шолја црно кафе
- Advertisement -

Жолт фил:

 • 200 гр шеќер
 • 2 вреќи ванилин шеќер
 • 250 мл млеко
 • 4 жолчки
 • 3 лажици брашно (или 1 кесичка пудинг од ванила)
 • 250 гр путер или маргарин

Шлаг:

 • 250 гр шеќер
 • 2 чаши вода
 • 4 белки

Прелив:

 • 100 гр чоколадо за готвење
 • 3 лажици масло
 • малку маргарин

Подготовка:

Подгответе ја кората. Изматете 6 жолчки и додадете шеќер и 3 лажици вода.  Додадете масло, брашно, прашок за пециво и какао. Треба постојано да се меша. Во друг сад изматете 6 белки. Комбинирајте ги белките со смесата и добро измешајте. Истурете ја готовата смеса во голем плех обложен со хартија за печење. Печете на 200 степени додека не порумени. Кога кората ќе се олади, пресечете ја преку средината и посипете ја со кафе.

За жолтиот фил, комбинирајте млеко со шеќер и ванилин шеќер и оставете да зоврие. Одделно изматете 4 жолчки. Во друг сад изматете го пудингот или брашното со млекото и комбинирајте го со жолчките. Гответе се во млекото и кога смесата ќе се олади, додадете путер или маргарин и добро промешајте.

За шлагот сварете шеќер и вода додека смесата не згусне малку. Одделно изматете 4 белки. Топлиот шербет полека истурете го во белките и постојано мешајте со миксер додека не се добие цврста пена. Направете чоколадна глазура од чоколадо, масло и маргарин и со тоа ќе ја прелиете изладената торта.

Начинот на редење на тортата е таков што се става првин кора па жолт фил, па пак кора, потоа шлагот и н крај се прелива со глазурата.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!