ШВАРЦВАЛД РОЛАТ: Комбинацијата од чоколадо, крем од ванила и цреши е неодоливо вкусна!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Уживањето е во малите нешта, малите задоволства, убавите моменти се еден од начините за намалување на стресот.

За многумина комбинацијата од чоколадо, крем од ванила и цреши е неодолива. Горко-слатко-кисело, неверојатно добро. Иако надалеку е познат како торта, денес ви го предлагаме ролатот Шварцвалд. Нека биде вашата тајна анти-стрес терапија.

Состојки:

Тесто:

 • 6 јајца
 • 120 гр брашно
 • 120 гр шеќер
 • прстофат сол
 • половина кесичка бурбон шеќер
 • 2 лажици какао
- Advertisement -

Крем:

 • 150 гр исцедени цреши без компот без семки
 • 250 мл слатка павлака
 • 250 g маскарпоне
 • 50 гр шеќер во прав
 • 70 гр рендано чоколадо
 • половина кесичка бурбон шеќер

Дополнително:

 • 2 лажици рум
 • малку сок од компот
 • 30 гр рендано чоколадо

Подготовка:

Одделете ги жолчките од белките, а потоа изматете ги белките со малку сол во цврст снег. Потоа посебно изматете ги жолчките со шеќерот и шеќерот бурбон. Кога добро ќе се изматат жолчките, што ќе го препознаете по тоа што значително посветлуваат, шеќерот повеќе не крцка и смесата делува воздушно, додадете брашно и какао, а на крај белките. Мешајте со најмала брзина или уште подобро со шпатула, за смесите лесно да се состават.

Во плехот ставете ја хартијата за печење, па истурете ја смесата, печете на 180С околу 12-15 минути. Испечената кора веднаш покријте ја со влажна крпа, превртете го плехот, извадете ја хартијата за печење, па заедно со крпата замотајте ја во ролат и оставете ја да се излади.

Добро исцедете ги црешите, па измешајте 4 лажици сок од компот со 2 лажици рум. Изматете го маскарпоне сирењето со шеќерот во прав и бурбонот, додадете ја слатката павлака и изматете се. На крај додадете ја ренданата чоколада и нежно измешајте.

Изладениот ролат одвиткајте го, премачкајте со две третини од филот. Наредете ги вишните на почетокот, односно на првата надолжна половина од филот во 3-4 реда и се замотајте заедно. На крај ролатот премачкајте го со остатокот од филот, посипете со рендано чоколадо и украсете го со вишни. Добро изладете го, па исечете го на кришки кои ќе изгледаат многу декоративно.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!