ЧОКОЛАДНИ ГНЕЗДА: Оригинална идеја за велигденски украс на масата!

Вреди да се проба:

Десерт кој во исто време е и оригинален украс на вашата велигденска трпеза.

Состојки:

  • 1, 1/2 пакетче кокос
  • 300 гр чоколадо по ваш избор
  • чоколадни јајца, пилиња, зајачиња за украсување

Подготовка:

Ставете го кокосот во суво тавче и печете го околу 5 минути, додека не порумени малку, но не и да се препече и да стане премногу тврд. Растопете го чоколадото во микробранова печка или на пареа и комбинирајте го со кокосот.

- Advertisement -

Од добиената мешавина со лажица формирајте мали форми, кои потсетуваат на гнезда со вдлабнатина на средината. Направете го тоа на хартија за печење. Потоа наредете чоколадни јајца во гнездата, зајачиња, пилиња и ставете ги во фрижидер неколку минути за да се стегнат.

 

 

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!