Украс за вашата трпеза: Пригответе полнета полжав-пита

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Освен што изгледа одлично, вкусот на оваа пита е фантастичен.

Состојки за тестото:
 • 500 г екстра бело брашно тип 400 на „Жито лукс“
 • 25 г свеж квасец
 • 1 лажиче шеќер
 • 100 мл млеко
 • 150 мл јогурт
 • 1 јајце
 • 50 г омекнат путер
 • сол
Состојки за филот:
 • 300 г шунка
 • 250 г урда
Состојки за премачкување:
 • 1 јајце
Приготвување:

1. Во подлабок сад се поврзуваат млакото млеко, издробениот квасец и по едно лажиче шеќер и екстра бело брашно тип 400 на „Жито лукс“. Добро се меша и се остава на топло, да нарасне.

2. Во сад се меша половина од екстра белото брашно тип 400 на „Жито лукс“ со малку сол, се додаваат нараснатиот квасец, јогуртот и јајцето, па се меша. Постепено се додава преостанатото екстра бело брашно тип 400 на „Жито лукс“ и се меси додека се добие мазно тесто. Замесеното тесто се остава на топло да нарасне.

- Advertisement -

3. Нараснатото тесто се сука со сукало во правоаголник, во дебелина од 5 мм. Се премачкува со омекнатиот путер и се преклопува повеќепати, на крајот се превртува наопаку, така што краевите ќе бидат свртени надолу. Се остава да одмори дваесетина минути.

4. За приготвување на филот, шунката се сечка ситно и се поврзува со урдата.

5. Отстоеното тесто се сука во правоаголник. На две третини од тестото, во помали топчиња се распоредува филот, а остатокот од тестото се засекува на секој 1 см. Потоа тестото се витка во ролат, почнувајќи од филуваниот дел до крајот.

6. Тркалезен калап се обложува со хартија за печење и во него се става ролатот, мотајќи го во круг, за да се добие изглед на полжав. Погачата се остава да нарасне десетина минути. Потоа се премачкува со јајце и се пече во загреана рерна на 200°Ц, додека порумени.

Извор: Добра храна

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!