ТРАДИЦИОНАЛНО МАКЕДОНСКО ЈАДЕЊЕ – Совршен посен грав по старински рецепт

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Посниот грав највкусен е ако се прави на овој начин.

Состојки:

  • 700 грама бел грав
  • Две главици кромид
  • Два ловорови листа
  • 100 милилитри масло
  • 500 грама домати излупени
  • Две лажици концентрат од домати
  • Лажица бел оцет
  • Шеќер
  • Зачин, бибер

Подготовка:

Потопете го гравот во вода преку ноќ, а потоа процедете го и ставете го во голема шерпа со вода и два ловорови листа. Кога ќе зоврие, намалете го огнот на средно и оставете го да се крчка 45-60 минути, додека не омекне, но да не почне да се распаѓа.

- Advertisement -

Во меѓувреме, загрејте ја рерната на 175 степени, и исечете го кромидот на кругчиња. Измешајте ги излупените домати со концентрат од домати, оцет, вода, масло, половина лажица шеќер, сол и црн пипер. Ако сакате да биде зачинето, додадете малку лута пиперка.

Измешајте ги исцедениот грав и сос во подлабок сад за печење, ставете го на поширок плех за печење бидејќи може да истекува за време на печењето.

Потоа печете го во рерна околу еден час, додека не се карамелизира одозгора и испари околу половина од течноста.

Пријатно јадење!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!