Тестенини со печурки: Вкусен и брз ручек!

Вреди да се проба:

Рецептот за тестенини со печурки буковки е толку фин што дури нема да забележите дека во него нема месо.

Ако ги соедините буковките со варени тестенини, пармезан и малку крем, ќе добиете вкусен и брз ручек или вечера.

- Advertisement -

Состојки:

  • 400 грама широки јуфки
  • 400 грама печурки буковки
  • 200 мл крем за готвење
  • 100 грама путер
  • 50 грама рендан пармезан
  • грст свеж магдонос
  • сол и бибер по желба

Подготовка:

Гответе ги тестенините според упатствата на пакувањето. Стопете го путерот во голема тава и испржете ги на неа буковките додека не добијат златно-кафеава боја од двете страни. Зачинете со сол и бибер и додадете свеж сецкан магдонос.

Додадете им крем за готвење, измешајте добро и варете се заедно на тивок оган околу пет минути додека не се измешаат вкусовите и згусне сосот. Сварените тестенини промешајте ги во сосот, изрендајте пармезан над се и измешајте добро.

Послужете топло со сезонска салата.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!