СОЧНО месо за денешниот ручек: Пилешко во сос од павлака, сенф и кари, секој залак вреди злато!

Вреди да се проба:

Сенф, кари, пилешко – комбинација што никогаш не пропаѓа! И кога ќе додадете павлака – уште посочно!

СОСТОЈКИ:

  • 400 грама пилешко филе
  • 4 лажици павлака
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1 лажичка кари
  • 1 лажичка сенф
  • малку сол, бибер
  • 150 грама кашкавал

ПОДГОТОВКА:

Направете компактна мешавина од сите наведени состојки (освен кашкавалот и филетите).

- Advertisement -

Потопете тенко исечен пилешки стек во смесата и наредете го во подмачкан огноотпорен сад. Покријте и печете на 220 степени околу 45 минути.

На крај, изрендајте го кашкавалот одозгора и вратете се во рерна уште 5 минути.

Како прилог може да комбинирате ориз или компир, пилешкото оди одлично со ориз или печен компир.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!