Сложен бурек кој секогаш успева: Крцкави кори со богат фил внатре!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сложен бурек со месо кој сигурно ќе успее.

Со готови кори, но за брза вечера или појадок секогаш се прифатливи. Однадвор кората е крцкава, а средината сочна и мека.

Состојки:

  • 1 пакување кора за пита од 500 гр
  • 400 гр мелено месо
  • 1 поголем кромид или два помали
  • лажичка и пол сол
  • половина лажичка бибер или по вкус
  • 100 мл масло + 50 мл за динстање
  • 250 мл газирана вода

Подготовка:

- Advertisement -

Кромидот се сечка, се додава маслото и една чаша вода и се динста, па се пржи малку, кратко, на средна температура. Додадете мелено месо, повторно чаша вода и динстајте заедно со кромидот. Додадете зачини, промешајте и динстајте додека не испари вишокот вода, а потоа малку пропржете го месото и тргнете го од оган.

Одвојте ги корите две за долниот дел и две за горниот дел. Подмачкајте кружен плех со дијаметар од најмалку 26 cm, најмногу 30 cm. Ставете ги корите во неа, така што вишокот виси надвор од тавата. Израмнете го дното, посипете со 2 лажици месо и прелијте со мешавина од масло и кисела вода.

Земете ја третата кора, свиткајте и прелијте, ставете друга кора, повторно месо и прелијте со мешавина од масло и кисела вода. Кората треба да биде убаво натопена, да нема суви делови, но внимавајте со течноста. Така правете до крај со месото и преливот.

На крајот ставете ги двете кори што ги оставивте за горниот дел, свиткајте ги краевите внатре, избодете со нож и прелијте со целиот прелив. Потоа навалете го плехот за да помине течноста од сите страни, па печете 30-35 минути на 200 степени. Испечениот бурек свртете го на кружен керамички или метален плех.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!