Пита со сирење и коприва: Совршен доручек!

Вреди да се проба:

Безмасна, здрава пита на која нема да можете да и одолеете!

Состојки:

  • 500гр кори за пита
  • 300- 400гр сирење
  • 100-200гр коприва свежа или одмрзната (или каков било зелениш, може и спанаќ)
  • 2 јајца
  • 1 чаша палента (од 2дл)
  • 1 чаша кисела вода (од 2дл)
  • 1 чаша јогурт (од 2дл)
  • сол по вкус
  • 2 лажици маслиново масло
  • сусам за посолување

Подготовка:

1.Во еден сад, издробете го сирењето, додадете 1 јајце и сецканата коприва. Добро измешајте го филот. Во друг сад изматете го премазот со 1 јајце, чаша палента, чаша кисела вода, чаша јогурт, 2 лажици маслиново масло и додадете сол по вкус.

- Advertisement -

2. Начин на филување: земете една кора (во пакетот има околу 15), нанесете го премазот на половина од кората и убаво размачкајте. Потоа преклопете ја кората на половина, и нанесете го филот со сирење само на поширокиот раб. Потоа замотајте ја кората во ролна и ставете ја во плех обложен со хартија за печење. Кога ќе ги наполните сите кори и ќе ги распоредите во плех, премачкајте ги одново со остатокот од премазот за премачкување. И посипете семе од сусам одозгора ..

3. Печете ја питата во загреана рерна 15-20 минути (во зависност од вашата рерна) на 220 степени.

Пријатен апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!