Полнети пиперки со сирење и компири: Едноставен рецепт што мора да го пробате!

Вреди да се проба:

Лесен и ефтин ручек што освојува веднаш!

Состојки:

  • 5 пиперки
  • 6 компири
  • 300 гр  зрело сирење
  • 2 лажици павлака
  • 3 јајца
  • сол по вкус
  • масло по вкус
  • зачини: бибер, магдонос

Подготовка:

Исчистете ги пиперките одвнатре и додадете малку сол.

- Advertisement -

Изматете го сирењето, па додадете ги јајцата, павлаката и пет лажици масло, измешајте сè и наполнете ги пиперките.

Наредете ги пиперките во подмачкан огноотпорен сад.

На преостанатата маса со сирење додадете сецкан компир, зачин, бибер и ситно сецкан магдонос. Измешајте сè добро и наредете компири помеѓу полнетите пиперки.

Измешајте четири лажици масло и четири лажици вода и прелијте ги, па ставете ги во рерна да се печат на 200 степени. Печете додека компирите не станат златно жолти.

Пријатен апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!