Пилешко филе полнето со пиперка во павлака и сув врат

Вреди да се проба:

Совршено јадење за кое ќе ви биде побаран рецепт

Состојки:

  • 600 гр пилешко бело месо
  • 100 гр сув врат
  • 200 гр пиперка во павлака
  • 1 лажиче сол
  • 1/2 лажиче бибер

Подготовка:

Пилешкото бело месо исечете го на четири поголеми шницли, а потоа лесно исчукајте го со чекан за месо. Исечете ги пиперките во павлака на ленти.

- Advertisement -

Зачинете го секој стек од бело месо со сол и бибер, а потоа ставете по два листа сув врат и подготвената пиперка во павлака во секое парче.

Завиткајте го белото месо, прицврстете го со чепкалки за заби или конец за готвење и запржете го на малку загреано масло. Можете да послужите со печен компир како гарнир.

Пријатен апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!