Печен крап во сос од гурмански мајонез – Едноставен за подготовка!

Вреди да се проба:

Овој специјалитет се подготвува многу брзо и лесно. Претставува совршен спој на вкусови иако навидум изгледа многу невообичано и чудно. Сепак е многу едноставен и превкусен начин на приготвување крап.

Повелете испробајте го рецептот и уверете се…

- Advertisement -

Потребни состојки:

  • 1 кг. крап
  • 2 големи лажици мајонез
  • 2 големи лажици неутрална павлака за готвење
  • 1/2 мала лажичка шеќер
  • сол
  • залини за риба (по вкус)
  • 1-2 лимони

Начин на подготовка:

Исчистениот крап се сече на прстени, зависно од тавата во која ќе се пече но отприлика 6 до 8 парчиња крап.

Во длабок сад се ставаат мајонез, неутрална павлака, шеќер, сол и зачини по вкус. Сето тоа добро се меша додека убаво не се соедини смесата. Секое парче крап се меша во вака добиената смеса и се остава да отстои најмалку половина час.

Во намаслен плех за печење се реди лимонот, насечен на тенки кругови. Врз лимонот се редат парчињата крап и се ставаат во загреана фурна.

Се пече на 180 степени целзиусови, додека не се зацрви рибата.

Додека се пече крапот не се превртуваат парчињата, бидејќи се многу кревки и може да се прекршат.

Откако убаво ќе се зацрви рибата, се вади од фурна и се сервира во порции.

Пријатен апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!