Печени компири со слатка павлака – Не може да им се одолее!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете вкусен ручек за денешната трпеза, изненадете ги блиските со редени компири, од фурна. Помешани со сланина и облиени во слатка павлака и малку кашкавал. Превкусно…


Состојки:

  • 5 – 6 средни компира
  • 250 мл слатка павлака хопла
  • 200 гр рендан кашкавал
  • 2 чешниња лук
  • 125 гр сечкана сланина или шунка
  • 1 мал кромид исечкан на тенки листови
  • 4 лажици кисела павлака
  • 200 гр. пармезан
  • црн пипер
  • сол
  • маслиново масло

Подготовка:

Компирите се мијат убаво под силен млаз на вода. Се лупат и се сечат на кругови со дебелина од околу 5мм. Се зачинуваат со сол и бибер по вкус и се наросуваат со малку маслиново масло.

Кромидот се сече на тенки листови, а сланината на ситни мали коцки.

Потоа се редат компирите во тава за печење, која претходно е намастена со масло.

- Advertisement -

Се реди компир, па ред сечкана сланина и листови кромид, наизменично се продолжува. Одозгора се посипува со рендан кашкавал и црн бибер.

Во помал сад измешајте ги слатката павлака и сечканиот лук. Залијте врз компирот и покријте со фолија или капак од тавата. Вака печете на 1 час во претходоно загреана печка на 180 степени целзиусови, додека да омекне компирот.

Отстранете ја фолијата и продолжете да печете уште 15-20 минути додека кашкавалот и компирите се зацрвенат.

Готовите компири оставете ги настрана да “одморат” 15 минути пред служење.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!