Најдобриот рецепт за ЦИМЕТ РОЛНИЧКИ – толку меки и сочни, се топат во уста..

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Големи, воздушести, меки и апсолутно вкусни! Популарните цимет ролнички (Cinnabon) сега може да ги подготвите и во домашни услови. Никогаш нема да се вратите на кој било друг рецепт откако ќе го пробате овој!

Со овој рецепт за цимет ролнички имате две опции, да ги направите преку ноќ или пред време, па дури и да ги замрзнете.

Состојки:

- Advertisement -

За тестото:

 • 180 мл. чаша топло млеко (полномасно млеко или склопот на 2%) (40°C)
 • 400 гр. брашно
 • 9 гр. сув квасец
 • 50 гр. гранулиран шеќер
 • 1 јајце (на собна температура)
 • 1 жолчка (на собна температура)
 • 50 гр. путер (стопен)
 • 6 гр. сол (1 лажичка)

За полнење:

 • 145 гр. кафеав шеќер (може и бел)
 • 6 гр. мелен цимет (1 лажичка)
 • 50 гр. путер (на собна температура)

За прелив – крем сирење:

 • 115 гр. крем сирење
 • 40 гр. несолен путер, омекнат
 • 120 гр. шеќер во прав
 • 3 гр. екстракт од ванила (половина лажичка)

За тестото, најпрво загрејте ја потребната количина млеко за тесто. Млекото треба да биде топло,о температура околу 40°C. Може да го ставите во микробранова печка и да загревате до 40-45 секунди. Во длабок сад за матење истурете го топлото млеко и посипете го квасецот одозгора. Додадете шеќер, јајце, жолчка и стопен путер. Мешајте додека не се соединат добро сите состојки. Потоа додадете брашно и сол и продолжете да мешате со дрвена лажица додека не почне да се формира тесто.

Кога ќе почне да се оформува тестото, ставете маталки за тесто на миксерот и месете го тестото на средна брзина 8 минути. Тестото треба да се формира во убава топка и да биде малку лепливо. Ако е многу лепливо, да се лепи на дното од садот, тогаш додадете 2 лажици брашно. Ако не сакате да користите електричен миксер, можете да го месите тестото со раце на добро набрашнета површина, околу 8-10 минути.

Пренесете го тестото во добро подмачкана чинија, покријте го со провидна фолија и топол пешкир. Оставете тестото да нарасне од 1 час до час и половина, или додека не се зголеми двојно по големина. Може да биде повеќе или помалку време во зависност од влажноста и температурата во вашиот дом.

Откако тестото ќе се зголеми двојно по големина, префрлете го тестото на добро набрашнета површина и оформете го во правоаголник 35×22 см. Преку тестото намачкајте го омекнатиот путер, оставајќи малку простор на краевите околу 5 милиметри. Во мала чинија измешајте ги кафеавиот шеќер и циметот. Со раце посипете од мешавината над путерот врз тестото, а потоа истријте ја смесата со кафеав шеќер во путерот.

Почнете со мотање на тестото во ролна. Цврсто превртувајте го тестото нагоре, почнувајќи од пократката страна од 22см со мотање на рабовите надолу. Осигурете се да ги затворите рабовите на тестото најдобро што можете.

Кога ќе го направите тестото како ролат, веројатно ќе треба да отсечете околу еден сантиметар од краевите на тестото бидејќи краевите нема да бидат толку полни со цимет и шеќер. Исечете на делови од 2 см со назабен нож или конец. Треба да добиете 9 големи парчиња.

Ставете ги ролните цимет во намастена тава за печење 22х22 см или тркалезна тава за торта од 22 инчи. Ви препорачуваме да ја обложите тавата со хартија за печење. Покријте го со провидна стреч фолија и топла крпа и оставете ги да нараснат 30-45 минути.

Загрејте ја рерната на температура од 180°C. Отстранете ги крпата и фолијата од тавата за печење и ставете ја во рерна да се печат ролните од цимет.

Се пече 20-25 минути или додека ролните цимет не добијат малку златно-кафеави рабови. Откако ќе се испечат оставете ги да се оладат 5-10 минути.

За да го направите преливот за ролничките со цимет, во садот за матење со електричен миксер измешајте крем сирење, путер, шеќер во прав и екстракт од ванила. Матете додека се соединат состојките и се изедначи смесата. Треба да добиете мека и фина хомогена смеса за прелив. Прелијте ги ролните цимет со преливот и послужете ги веднаш.

На здравје. Уживајте во вкусот и аромата!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!