Направете традиционална штрудла со јаболка: Стар рецепт со слатки јаболки Петровки!

Вреди да се проба:

Сладок рецепт. Брза и едноставна штрудла со јаболка. Вкусна ужинка за вашите најмили.

Состојки:

  • 500 гр готови кори
  • 1,5 кг јаболка, по можност Петровка
  • цимет
  • шеќер
  • гриз
  • Масло

Подготовка:

За почеток, исчистете ги и изрендајте ги јаболките. Земете 3 кори. Секоја кора посипете ја со малку масло и посипете со малку шеќер, во зависност од тоа дали ви се допаѓа поблаго.

- Advertisement -

Ставете рендани јаболка на третата кора, посипете ги малку со масло, посипете со малку цимет, една лажица гриз и 2 полни лажици шеќер.

Сега завиткајте ги корите и ставете ги во подмачкана тава, а корите може да ги распоредите и во квадратна тава. Потоа исечете ги парчињата со нож, премачкајте со масло и печете на 200-220 степени. Штрудлата е готова кога ќе зарумени одозгора.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!