Меко сецкано месо: Рецепт за вкусен „гулаш“ направен од највкусните парчиња месо!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Денес, тој е неизбежен дел од многу италијански домаќинства кои го служат со варена палента или пире од компири.

Спецатино е популарно италијанско јадење слично на гулаш, кое се состои од парчиња месо – најчесто говедско, јагнешко, овчо или свинско месо. Името го добил според италијанскиот збор spezzattere, што значи „исечени на мали парчиња“.

Состојки:

 • 1 кг говедско месо без коски
 • 400 мл бистра говедска супа
 • 200 мл бело суво вино
 • ½ кг сецкан кромид
 • ½ кг пиперки
 • 3-4 чешниња лук
 • 1 ловоров лист
 • 2 грста свеж магдонос
 • маслиново масло
 • брашно
 • сол и бибер по желба

Подготовка:

- Advertisement -

Во големо тенџере, загрејте малку маслиново масло, а потоа испржете парчиња месо исечени на приближно иста големина што претходно ги попрскавте со брашно. Пржете 10 до 15 минути или додека не испари целата течност од месото и говедското месо има златно-кафеава кора.

Посипете го месото со бело вино и варете се заедно десет минути, или додека не испари целиот алкохол. Ставете го исечканиот лук, пиперките исечени на ленти и оставете ги во тенџере и оставете ги да се крчкаат заедно неколку минути. Додадете сол и бибер. Додадете го ловоровиот лист.

Ставете го кромидот исецкан на тенки ленти во тенџерето, покријте го и оставете го сето тоа да се готви заедно без мешање околу два до три часа, или додека месото не стане меко и зеленчукот не се претвори во желатиносен сос.

Кон крајот на готвењето, додадете ситно сецкан магдонос во тенџерето.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!