Манастирски посен грав на вода: Оригинален рецепт од 18-ти век!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кога не знаете што да подготвите за постот на вода, еве една идеја. Брза ручек на кој дефинитивно нема да може да му одолеете! 

Еве еден прекрасен рецепт за посен грав на вода кој сигурно ќе ви се допадне. Ние го добивме од една пријателка чија тетка е калуѓерка во Грција и тие со голема радост го подготвуваат.

- Advertisement -

Рецептот датира уште од 18-тиот век и воопшто не е променет затоа што зошто да смените нешто што е одлично.

Состојки:

  •  300 гр. грав
  • 2 лажички сол
  • 1 лажица црвен пипер
  • 1 главица кромид
  • 2 чешниња лук
  • 1 лута пиперка
  • 10 гр црн бибер во зрно
  • 3 листови свежо нане

Подготовка:

Една мала забелешка: 150 гр грав и една кафена лажичка сол по лице, затоа подгответе ја смесата соодветно.

Земете го гравот и претходната вечер натопете го во литар ладна вода. Следниот ден исцедете ја водата и истурете 2 литри вода во гравот. Додадете бибер, кромид кој сте го преполовиле, сол. Ставете го на силен оган, а кога ќе зоврие додадете го нането.

Гответе на силен оган 10 минути, мешајќи. Внимавајте да не изгори. Истурете го гравот во тавата за печење, добро истурете ја водата во која се вареше гравот, додадете цели чешниња лук и црвен пипер. Измешајте сè. Слободно истурете многу вода, речиси до врвот.

Ставете ја лутата пиперка одозгора, па тавчето ставете го во рерна на 180 степени околу 15 минути. Погрижете се да имате доволно вода бидејќи смесата не смее да биде сува, па зголемете ја топлината на 200 степени.

Се пече 20 до 25 минути додека се следи дали има вода бидејќи треба да е течна смесата. Оставете убаво да се крчка во рерна. Кога ќе се направи коричка на врвот, тој е готов.

Многу едноставен и неверојатно вкусен посен грав.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!