Супер меки колачи полнети со шлаг: Подобро од кроасан!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Слатки колачи исполнети со шлаг, кои мирисаат на ванила, Римјаните ги подготвувале со децении, а кој и да ги проба ќе биде воодушевен.

Состојки:

 • 540 гр брашно
 • 60 гр путер
 • 250 мл млеко
 • 120 гр мед
 • 2 јајца, собна температура
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажица инстант сув квасец
 • 1 лажичка цимет
 • Ситно рендана кора од 1 лимон
 • 1 јајце изматено со 1 лажица млеко
 • 500 мл слатка павлака
 • 140 гр шеќер во прав
 • 2 лажички ванила арома

Подготовка:

Одделете 1/6 чаша брашно од вкупната количина и изматете го со половина чаша вода во тенџере додека не се изедначи. Загревајте на средна топлина и мешајте додека не се згусне и не добие златно-кафеава боја, околу 5 минути. Тргнете го од оган и промешајте ги путерот, млекото, медот, јајцата и солта и мешајте додека путерот не се стопи.

Ставете го остатокот од брашното, квасецот, циметот и ренданата кора од лимон во садот со електричен миксер со додаток за тесто и измешајте.

- Advertisement -

Додадете ја смесата со брашно во тестото кое го подготвивте на шпоретот и мешајте додека не стане еластична. Додадете малку повеќе брашно ако е потребно; тестото треба да биде еластично и растегливо за да не пука и да се гледа низ него. Обликувајте го во топка и оставете го да се зголеми тројно на топло место (45 минути до час и половина)

Загрејте ја рерната на 180 ° С. Размесете го тестото повторно. Поставете плех со хартија за печење. Лесно исчистете ги рацете и подлогата. Поделете го тестото на два дела, расукајте го во ролна (долгнавесто) и потоа исечете го на шест дела. Обликувајте топчиња и доколку е потребно, подмачкајте ги дланките за да не се лепи тестото. За да ги направите топчињата рамномерни, можете да ги измерите така што секоја да биде подеднакво тешка. Ако забележите пукнатини во тестото, превртете ги топчињата на работната површина за да ги израмните.

Оставете го пецивото на топло место 45 минути. Премачкајте ги со изматено јајце со млеко и печете 20-23 минути на 180 степени. Оставете да се излади целосно на решетката. Потоа пресечете ги на половина со назабен нож, но не до крај – оставете ги краевите да останат поврзани.

Измешајте ја слатката павлака со шеќер во прав и ванила арома додека не стане густа и мека. Ставете го кремот во шприц за слатки и пополнете ги печивата непосредно пред сервирањето.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!