КОМПИРИ СО СЛАНИНА И КРОМИД: Одличен предлог за вкусна вечера која ја сака целото семејство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Само изрендајте ги компирите и на нив додадете сланина, кромид и домати. Ќе бидете воодушевени.

Компирите се една од омилените намирници кои многу се користат во готвењето. Од него може да се направи широк спектар на јадења, а кога се подготвува вака најмногу потсетува на печено. Ако ви се допаѓа, сигурно ќе ви се допадне оваа верзија. Не му треба тавче, бидејќи се пече во рерна, а на крајот се посипува со кашкавал што му дава дополнителен шмек. Подготовката е многу едноставна.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 1 виолетова главица кромид
  • 15 чери домати
  • 2 јајца
  • 100 гр сланина
  • 80 гр кашкавал
  • сол, бибер, лута пиперка, оригано, магдонос
  • маслиново масло

Подготовка:

- Advertisement -

Компирите излупете ги и изрендајте. Во нив додадете јајца и зачини и убаво измешајте. Истурете во огноотпорен сад подмачкан со масло и израмнете. Се пече на 180°C околу 35 минути.

За тоа време пропржете го кромидот исечен на кругови, како и ситно сечканата сланина, а по неколку минути додајте ги сечканите чери домати. Извадете ги компирите од рерна и прелијте ги со сланината, кромидот и доматите. Посипете со рендан кашкавал и вратете во рерна уште 10-15 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!