Карамелизирана свинска плешка: Сочно од рерна!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Карамелизирано свинско месо од кое ќе ви застане умот. 

Состојки:

 • 1100-1500гр свинска плешка цело парче

Маринада:

 • 50 гр мед
 • 3 лажици соја сос
 • 1 лажица сенф дион
 • 1 лажица сос од Вустершир
 • 1 лажица сецкан свеж рузмарин
 • половина лажичка мелени црвени чили пиперки
 • 1 лажичка сол
 • половина лажичка мелен бибер
 • 20 гр мелен лук
 • половина лажичка сува мајчина душица
 • 1 лажица кафеав шеќер
- Advertisement -

Дополнително:

 • 100 мл бело вино
 • 150 мл вода

Подготовка:

Исушете го свинското месо со хартиена крпа. Измешајте ги сите состојки потребни за маринадата во посебен сад и убаво комбинирајте ги. Пренесете го месото во саот со маринада и добро превртете го од сите страни.

Во тенџерото на дното, ставете дрвени или метални предмети на дното на садот кои ќе го потпрат месото, така што месото е малку подигнато од дното на садот. Ставете го месото во тенџерето па прелијте го со остатокот од маринадата.

Истурете вода и вино на дното на садот. Покријте со капак. Оставете да се крчка на многу тивка температура околу 150 степени Ц, и оставете да се пече околу 6 саати. Повремено проверувајте го.

После печењето, премачкајте го со сосот од тавата и вратете го во рерна уште. Појачајте ја температурата на 220 степени и печете околу 20 минути без капак, за да се фати коричка одозгора. Послужете со гарнир по желба.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!