Здрава ЗАПРШКА без брашно: Оваа намирница ќе го згусне јадењето за секунда, а е многу лековита и евтина!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кога сакаа да ja згуснат супата, гравот или некој сос, нашите мајки и баби правеа кремаста паста, мешавина од брашно со масло или маст и ја додаваа во јадењето, т.н. запршка.

Денес постојат поедноставни и поздрави алтернативи за згуснување на течните јадења „на лажица“, кои се полни со протеини.

- Advertisement -

Црвената леќа е најдобрата замена за нездравото пропржено брашно.

Тоа е малку сварлива мешунка која содржи околу 330 калории во 100 грама сува леќа и приближно 24 грама протеин од растително потекло.

Не е неопходно да се кисне со часови пред термичка обработка, како што е случајот со наутот или гравот, а потребни и се само околу 15 минути за да се свари.

Што треба да направите?

Исплакнете ја црвената леќа во ладна вода за да ги отстраните сите нечистотии и додајте ја во супа, грав или некој друг сос 15 до 20 минути пред крајот на готвењето.

За време на термичката обработка, леќата ќе впие добар дел од течноста во тенџерето и целосно ќе се распадне, така што нема да ја почуствувате во хранара, а со тоа ќе го згусне јадењето што го подготвувате.

Доколку не ви се допаѓа лушпестата текстура на зготвената леќа можете и да ја изблендирате додека не добиете кремаста или густа течност.

Колку леќа е потребно за да се згусне течното јадење?

Употребете 100 грама сува леќа на 500 милилитри до 1 литар течност како вода или булјон. Количината на леќата ќе варира во зависност од тоа што ќе ставите во супата или течноста и колку сакате да биде густа.

Леќата целосно ќе се распадне и нема да ја почувствувате во јадењето.

Извор: muskisvijet.com

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!