ЗА СОВРШЕНИ ВЕЛИГДЕНСКИ ЈАЈЦА: Еве како да ги избелите без хемикалии и да ги подготвите да излезат СОВРШЕНИ!

Вреди да се проба:

Се што ви треба за совршени велигденски јајца се двете состојки што сите ги имаме во кујната – и тие се сосема природни.

Сликањето јајца за Велигден е една од најубавите традиции кои датираат од паганските времиња. Јајцата се симбол на пролетта и преродбата што доаѓа по долгите зимски месеци.

- Advertisement -

Боењето јајца е подеднакво забавно за деца и возрасни – додека некои ги бојат со купени бои, други претпочитаат природни начини на боење со разни растенија и зеленчук. Но, едно е сигурно – секоја боја, без разлика дали е вештачка или природна, ќе изгледа најдобро на јајцата со бела лушпа.

Како да ги избелите јајцата?

Иако во продавниците можеме да најдеме бели јајца, нивната кора не е толку цврста како кафеавите јајца, па затоа не се најпрактични за сликање.

Што ви останува тогаш? Белење кафеави јајца, но, се разбира, не со вештачки средства. За среќа, вашите кујни веќе ја имаат потребната состојка –

АЛКОХОЛЕН ОЦЕТ Покрај тоа што е добар за чистење на разни површини или освежување на ладилникот, тој ефикасно ја избелува лушпата од јајцето.

Процесот на белење е всушност многу едноставен. Се што ви треба е алкохолен оцет и вода во сооднос еден на еден. Значи, една чаша вода до една чаша оцет за три јајца. Ако готвите повеќе, зголемете ја количината.

Покријте ги јајцата со оцет и вода за да бидат целосно потопени и ставете ги на силен оган. Како што се загрева течноста, таа ќе почне да се пени. Кога водата врие, намалете ја топлината и отстранете ја целата пена со лажица. Варете ги јајцата десет минути, исцедете ги и исплакнете со ладна вода.

После тоа, избришете ги со сунѓер или крпа за да ги отстраните дамките, но бидете внимателни бидејќи лушпата е потенка поради готвењето во оцет. И готово!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!