Едноставен, лесен, ефтин рецепт за десерт: Сладок колач!

Вреди да се проба:

Ако немате идеја што да направите за десерт а воедно и не сакате да потрошите многу еве еден супер брз, лесен и ефтин десерт.

Состојки: 

Основа:

- Advertisement -
  • 100 гр стопен путер
  • 250 гр бисквити искршени

Полнење:

  • 1 пудинг од ванила
  • 100 гр кафеав шеќер
  • 500 мл млеко

Фил:

  • 4 банани, излупени и исечени
  • 300 мл слатка павлака
  • Какао за посипување

Подготовка:

Подгответе сад во кој ќе го спремате вашиот колач. За да ја подготвите основата најпрвин измешајте мелени бисквити со стопен путер. Добро распоредете на дното на садот и оставете да се излади 1 час во фрижидер.

За полнење: Ставете го млекото во тенџере и на шпорет за да се загрее, На страна измешајте пудинг и шеќер со малку млеко. Кога ќе зоврие млекото истурете ја измешаната смеса во него и мешајте додека не се згусти. Осигурете се да не останат грутки. Кога ќе биде готово, тргнете го од оган и оставете да се олади, но не целосно, но да остане малку топло. Истурете ја кремата врз основата од бисквитите. Ладете уште 1 час.

Пред сервирање, распоредете ги исечените банани на врвот на колачот и украсете со слатка павлака кој ќе му даде многу богат вкус на колачот. Посипете со какао.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!