Домашно трилече – Десерт што се топи во уста!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Рецепт за трилече кој ни го испрати наша читателка. Превкусно е, мора да го испробате!

(Рецептот го испрати Симона Илиевска)

Состојки:

  • 6 јајца
  • 300 гр шеќер
  • 300 гр брашно
  • 2 бр. пециво

За прелив:

  • 500 мл. хопла (блага)
  • 300 мл. кондензирано млеко
  • 650 мл. млеко
  • течен карамел прелив за трилече

Начин на подготовка:

- Advertisement -

Во длабок сад прво се матат јајцата заедно со шеќер, додека добиете убава пенеста смеса. Потоа постепено се додава брашното заедно со пецивото, со континуирано матење. Сите состојки убаво се матат со миксер, за да се добие една хомогена смеса.

Смесата се става во намаслен плех да се пече на температура од 180 степени, околу 20 минути.

Испечениот пандишпан се вади од плехот, се превртува наопаку и повторно го враќате во плех. Со чачкалица се прават дупчиња во пандишпанот.

Во посебен сад се мешаат трите видови млеко и рамномерно се прелива мешавината врз пандишпанот. Се остава кратко време колку да се впие вишокот течност.

На крај се премачкува со течен карамел за трилече и се сече на коцки.

На здравје!

Извор: Рецепт од Симона Илиевска

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!