Декоративна и вкусна гнездо-салата: Украс на Велигденската трпеза!

Вреди да се проба:

Украсете ја велигденската трпеза со оваа вкусна и колоритна салата…

Потребни состојки:

 • 200 г сварено пилешко бело месо
 • 200 г шампињони
 • 1 главица кромид
 • 2 варени јајца
 • 2 кисели краставички
 • 100 г мајонез
 • 100 г кашкавал
 • 1 китка магдонос
 • 3 јајца од потполошка
 • 1 чаша (од 180 мл) кисела павлака
 • сол, по вкус
 • малку масло
 • 2 кесички чипс-стапчиња

Подготовка:

Исечкајте ги кромидот и печурките и кратко испржете ги на малку масло.

- Advertisement -

Сварете го пилешкото месо во солена вода, оставете го да се излади и потоа ситно исечкајте го.

Во еден сад ставете ги сечканото пилешко месо, мајонезот, ситно сечканите краставички, изренданите варени јајца, изренданиот кашкавал и ситно сечканиот магдонос. Посолете по вкус. Убаво измешајте.

На чинија ставете ја целата смеса и обликувајте ја како купола. Одозгора ставете ги пропржените печурки со кромид, формирајте ја смесата во облик на гнездо и премачкајте ја со разматена павлака. Одозгора ставете чипс-стапчиња (како на сликата).

Најодозгора направете вдлабнатина и наредете листови магдонос. На средина ставете ги трите сварени и излупени јајца од потполошка.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!