ГУЛАШ ОД ПЕЧУРКИ: Неверојатно вкусен ручек кој совршено ќе ве нахрани!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Збогатете ја вашата есенска трпеза со оваа одлична чорба која можете да ја послужите со ориз или варени тестенини.

Состојки:

 • 500 грама печурки по желба
 • 200 мл супа од зеленчук
 • 50 мл црвено вино
 • 1 поголем домат
 • 1 кромид
 • 2-3 чешниња лук
 • 2 лажици соја сос
 • 1 лажица доматно пире
 • 1 лажица брашно
 • 1 лажица мајчина душица
 • 1 лажица сушена жалфија
 • сол и бибер по желба
 • магдонос за декорација
 • растително масло за динстање

Подготовка:

Загрејте го маслото во тенџере и врз него пропржете го исечканиот кромид околу три до четири минути. Во тенџерето ставете го сечканиот лук и динстајте уште половина минута. Потоа додадете ги печурките.

- Advertisement -

Истурете го виното во тенџерето и зеленчуковата супа, измешајте и оставете да се вари заедно неколку минути или додека не испари поголемиот дел од течноста. Додадете брашно и се добро измешајте.

Додадете концентрат од домати и свежи домати исечкани на коцки.  Додадете ги зачините по желба. Гответе се заедно уште неколку минути. На ктај кога ќе го сервирате јадењето во чинија додадете магдонос одозгора.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!