Готов за 20 минути: Брз рецепт за пилешки гради во сос од кикирики!

Вреди да се проба:

Путерот од кикирики е одлична основа за сосови кои ќе одговараат добро на печено пилешко и ќе го послужите со малку варен ориз. Најдобри резултати ќе добиете ако користите природен путер од кикирики 100 проценти без додавање шеќер и масло.

Состојки:

  • 600 гр пилешки гради без коски
  • 120 гр мазен путер од кикирики
  • 3 лажици сладок сос од чили
  • 1 лажица јаболков оцет
  • 1 лажица соја сос
  • 1 лажица мед
  • растително масло
  • топла вода за разредување на сосот
  • кикирики за посипување

Подготовка:

Печете го пилешкото во коцки со големина од околу 4 цм. Пржете ги на малку масло во тава. Ќе ви требаат околу десет минути за тоа, односно додека не бидат термички обработени до крај.

- Advertisement -

Во голем сад, комбинирајте путер од кикирики, соја сос, јаболков оцет, мед и сладок сос од чили. Разредете ја густата смеса со топла вода. Ако сакате сосот да биде подебел, додадете само околу две лажици вода.

Истурете го сосот врз печеното пилешко, добро промешајте и оставете ги вкусовите да зовријат неколку минути. Послужете со варен ориз и малку сецкани кикирики по желба.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!