Вкусна манастирска погача – Брза и лесна за подготовка!

Вреди да се проба:

Подготовката е едноставна и погачата е готова за миг.

Состојки:

  • 200 г. брашно
  • 4 јајца
  • 300 г. овчо сирење
  • прашок за пециво
  • 100 мл. масло
  • кисела павлака
  • 200 мл. јогурт

Подготовка:

Во длабок сад изгмечете го сирењето, а потоа додадете јајца. Со вилушка промешајте ги јајцата со сирењето. Додадете масло, павлака и јогурт.

- Advertisement -

Помешајте, па додадете брашно заедно со прашокот за пециво. Сето тоа добро соединете го.

Нанесете масло во плех во кој ќе печете. Посипете брашно и сипете ја смесата. Добро
истегнете ја за правилно да се распореди.

Печете 15 минути на 250 степени.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!