Вкусен ПОСЕН РУЧЕК – Направете рижото со соја зготвено на вода и без масло

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку постите и се воздржувате од месо, јајца, сирење, млеко, еве еден рецепт за вкусен посен ручек подготвен на вода.

Состојки:

 • 1,5 л вода
 • 2 главици кромид
 • 3 страка млад кромид
 • 1 компир
 • 3 моркови
 • 1 шолја соја трошки
 • 3 чешниња лук
 • 1 шолја ориз
 • мелен црн бибер
 • мелен црвен бибер
 • сол
 • мелено ленено семе
 • 1 шолја доматно пире
 • 1 свеж домат

Подготовка:

На тивок оган во шерпа загрејте 1 литар вода. Кога ќе проврие додадете 1 главица ситно сецкан кромид. Оставете 20 минути да се динста.

Додека кромидот се динста во друг сад сипете половина литар вода. Додадете 1 главица сецкан кромид, 1 страк млад кромид, 3 чешниња лук, сол, бибер, мелен црвен пипер и 1 шолја соини трошки.

- Advertisement -

Оставете да отстои околу 40 минути. Во динстаниот кромид додадете 1 компр и 3 моркови исецкани на ситни коцки. Гответе околу 20 минути на тивок оган.

Во шерпата со зготвениот зеленчук додадете ја сојата со сите состојки. Доколку за време на готвењето изврие водата, постепено долевајте од водата во која сојата била потопена. Додаете 1 шолја ориз и после 10 минути залијте ја смесата со 1 шолја доматно пире.

На крај додадете 1 ситно исецкан свеж домат и оставете да се соединат состојките, гответе околу 10 минути. Зачинете со сол, бибер и мелено ленено семе по желба.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!