„RED VELVET“ – или ЦРВЕНА КАДИФА, НАЈУБАВАТА РУСКА ПРАЗНИЧНА ТОРТА!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете ја полесно отколку што мислите и видете како изгледа одвнатре! Руската новогодишна торта ја нарекуваат и „црвено кадифе“ поради свилената текстура.

Доколку барате добар рецепт за торта кој ќе ги воодушеви вашето семејство и гостите, руската торта е вистинската работа! Тестото е познато и се нарекува „red velvet“, или „црвено кадифе“.

Ова е стар рецепт модернизиран за да има богата црвена боја, додадете малку боја за да добиете вистински празничен изглед!

Состојки:

- Advertisement -

За тестото:

 • 350 грама брашно
 • 2 лажици прашок за пециво
 • Половина лажичка сол
 • 2 лажици какао во прав
 • 100 грама путер на собна температура
 • 250 грама шеќер
 • 3 јајца
 • 300 грама јогурт
 • 100 милилитри масло
 • 2 лажички црвенa боја за колачиња

За крем:

 • 500 грама крем сирење
 • 300 грама шлаг
 • 50 грама шеќер
 • Црвена боја за колачиња

За декорација:

 • 60 грама бело чоколадо
 • 2 лажици масло
 • 50 грама кокос
 • снегулки

Подготовка:

Изматете го путерот со шеќерот, додадете ги јајцата, па маслото и јогуртот. Промешајте ја црвената боја. Измешајте брашно, сол, прашок за пециво и какао во прав, па измешајте со течните состојки. Истурете во калап и печете во загреана рерна на 170 степени околу 50 минути.

Изматете ги сите состојки за кремот, па поделете го на два дела. Еден дел измешајте го со црвена боја. Изладената кора се сече на три дела и се премачкува со белиот крем секоја кора и се реди една врз друга.

Се топи белото чоколадо со маслото.

Целата торта премачкајте ја со црвен крем и измазнете ја, а потоа прелијте ја глазурата со бела чоколада околу обрачот за да се спои. Долниот дел од колачот украсете го со кокос. Можете однадвор да ја украсите тортата со ѕвездички или други шеќерни украси!

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!