Mодар патлиџан на скара со сос од халапењо и фета сирење: Совршена комбинација на вкусови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Повторно рецепт од нашата драга Благица.

Со своите кулинарски способности ни носи различни вкусни јадења, од различни кујни и ни открива нови начини како може да ги искористиме продуктите на едноставен и превкусен начин на подготовка.

Состојки:

  • 4 модри патлиџани
  • 1 халапењо пиперка
  • 2 главици кромид
  • половина сок од лимон
  • маслиново масло
  • многу малку рендана кора од лимон
  • 100 гр фета сирење
  • 100 гр јогурт
  • сол

Подготовка:

- Advertisement -

Модриот патлиџан исечете го на кругови, и посолете го. Скарата прелијте ја со малку маслиново масло. Модриот патлиџан исечкан на кругови прво прелијте го малку од едната страна со маслиново масло и оставете го на скарата да се пече. Кога ќе го превртите од другата страна повторно ставете му малку маслиново масло.

За преливот за модриот патлиџан, една халапењо пиперка исечете на ситни парчиња, додадете две исечкани главици кромид и половина сок од лимон. Сето тоа убаво измешајте го и додадете маслиново масло и сол. Ова е преливот.

Сос од фета, кој се мачка на лепче. Фета сирењето ставете го во блендер со јогурт и малку рендана кора од лимон (кора од лимон многу малку по вкус, бидејќи ќе биде горчливо). Откако ќе се изблендира, додадете малку маслиново масло и повторно изблендирајте.


Овој сос намачкајте го на лепче, лепиња, тортиља по ваш вкус, модриот патлиџан прелијте го со сос халапењо и уживајте. Оваа комбинација совршено го дополнува вкусот на печено месо, посебно говедски стек, вели Благица.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!