5 Состојки и 5 минути за подготовка: Ефтина пита со јаболки – Најбрзиот и најлесен рецепт кој успева и на почетници

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку сте почетник во кујна, ова е вистинскиот рецепт за вас, да подготвите брза и едноставна пита од јаболки.

Најубави се оние колачи кои се прават брзо и со едноставни состојки. А во есен е најубаво кога ќе замириса домот на јаболко и цимет. Затоа направете ја оваа едноставна пита од само 5 состојки и ставете ја да се потпече. Можете да ја служите со варено вино или топло чоколадо.

- Advertisement -

Питата со јаболка е популарна низ целиот свет, а секоја на секоја територија се подготвува на свој единствен начин.

Ние ви претставуваме рецепт за припрема каде не ви е потребно многу труд и време.

Состојки:

  • 4 јаболки
  • 2 јајца
  • 50 гр шеќер
  • 100 мл млеко, на собна температура
  • 200 гр пченично брашно

Начин на подготовка:

Јаболните убаво измијте ги, исчистете и насечете ги на коцки. Ставете ги во сад и прелијте ги со малку лимонов сок. Во тава за печење ставете масло, убаво намаслете ја и истурете ги јаболките.

Во посебен длабок сад изматете јајца со шеќер, додадете млеко и добро измешајте со миксер.

Потоа постепено додадете го пресеаното брашно и повторно изматете со миксер. Добиената смеса истурете ја врз јаболките во плехот. Печете на 190 степени околу 40 минути.

Добар апетит! 

Извор: stvarukusa.mondo.rs

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!