4 ТРИКОВИ ЗА ЧИСТЕЊЕ НА РАМНА ПЛОЧА НА ШПОРЕТ: Ќе блесне како нова без мака и чистење, а веќе имате се дома!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве како да го вратите сјајот на вашата рамна плоча на шпоретот со помош на природни состојки.

Чистењето на плочата за многумина изгледа како многу полесна задача во споредба со класичните рингли, но и одржувањето на рамна плоча им задава главоболка на многу домаќинки, особено ако храната претекува и осатава дамки.

Наместо да купувате скапи хемикалии и производи за чистење, обидете се со природни средства. Користете само меки крпи и сунѓери, а жиците и стругалките треба да се избегнуваат. Овие природни средства за чистење се многу лесни за правење, а состојките веќе ги имате во вашето домаќинство.

- Advertisement -

1. Сода бикарбона

Во сад измешајте една лажица сол со една лажица сода бикарбона. Добро измешајте, па додадете една лажица вода и мешајте додека не добиете паста. Добиената смеса нанесете ја на сунѓер и со него исчистете ја плочата. Поминете преку неа со млака вода и чиста крпа и таа ќе заблеска како нова.

2. Лимон и сода бикарбона

Лимонот се покажа како моќно средство во борбата против мастите, а сода бикарбона е незаменлива состојка кога станува збор за чистење. На плочата или на ринглата посипете грст сода бикарбона, а потоа истријте го шпоретот со парче лимон.

Сода бикарбона ќе помогне да се отстранат мрсните дамки, а нема да ја изгребат површината. Кога ќе ги отстраните дамките, избришете го шпоретот со влажна крпа за да ги отстраните остатоците од сода бикарбона и лимон.

3. Алкохолен оцет

Измешајте алкохолен оцет и вода во сооднос 1: 2 и истурете во шише со распрскувач. Оваа смеса е одлична за чистење на шпоретот и рерната, а можете секојдневно да ја користите за чистење на кујнските елементи.

4. Паста за заби

Верувале или не, валканата рамна плоча лесно ќе се исчисти со обична паста за заби. Нанесете ја пастата на туф, памучна вата или марамче, лесно втријте ја површината на плочата и на крајот избришете ја со влажна крпа. Исклучително е ефикасен за отстранување на стврднати дамки од варено млеко, но и за отстранување на дамки од масло предизвикани при пржење.

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!