СЛАТКИ НОВОГОДИШНИ УКРАСИ КОИ ЛЕСНО СЕ ПРАВАТ! Направете Снешко и пингвин од ЕВТИНИ намирници!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Интересен предлог за новогодишни мали грицки во вид на солени и слатки Снешко и пингвин.

Полека започнува еуфоријата околу празниците. Сите со нетрпение го очекуваат украсувањето на елката, новогодишната трпеза на која ќе најдете свинско печење и задолжителната руска салата, како и мали колачи. Но, сите со нетрпение го очекуваат и мезето.

Оваа година покажете колку сте креативни и израдувајте ги најблиските, но и пријателите доколку дојдат на вечера. Подгответе мезе во форма на Снешко и пингвин. Потребни ви се варени јајца, маслинки и моркови. Пингвинот е солено предјадење, додека Снешко може да се направи во солена или слатка варијанта.

- Advertisement -

Овие мали закуски можете да ги направите заедно со децата и да уживате во новогодишната магија.

Состојки за Снешко:

  • 2 варени јајца
  • 1 маслинка
  • малку морков
  • магдонос

Подготовка:

Сварете ги јајцата, излупете и потоа поврзете ги со чепкалка за заби. Сега земете сламка и направете 3 дупки на долниот дел од јајцето, една под друга. А на горното јајце направете 2 дупчиња, една до друга. Земете ја маслинката, исечете ја на работна површина и со сламка извлечете ги парчињата.

Ставете како копчиња и очи во сите дупки. Ставете го магдоносот од двете страни како раце. Морковот исечкајте го на прстени, па ставете 3 прстени еден врз друг како капа, а потоа исечете триаголник и ставете го како нос.

Состојки за Пингвин:

  • 2 маслинки
  • топка сирење
  • 1 морков

Подготовка:

Исечете една маслинка, но не до крај. Во отворот ставете топче сирење. Одозгора ставете цела маслинка па соединете ги со чепкалка за заби, потоа горната маслинка свртете ја така што шуплината е напред.

Во шуплината ставете триаголник од морков, а на дното на маслинката со сирење залепете прстен од моркови со исечен триаголник за да бидат како нозе.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!