3 рецепти за домашна посна паштета: Највкусни намази за секој ден!

Вреди да се проба:

Нивниот вкус ќе вe купи на првиот залак. Кој вели дека не можете да јадете вкусна храна во пост? Ви предлагаме да пробате домашна паштета, што сигурно ќе го направи постот поубав и полесен со неговиот вкус!

1. Паштета од зеленчук и сенф

Состојки:

- Advertisement -
 • 300 гр компири
 • 100 гр моркови
 • 50 гр пашканат
 • мала главица кромид
 • 50 гр исецкани кикирики
 • една лажица сенф
 • две мали чешниња лук
 • малку сол
 • зачини по вкус.

Подготовка:

Варете зеленчук во вода. Исчистете го и измијте го кромидот, па сварете го целиот. Изматете се заедно во блендер, а потоа додадете лажица сенф, мелени кикирики и ситно сецкан лук.

Посолете по вкус, додадете вегета, бибер, чили по желба … Измешајте добро да се соедини се и оставете да се излади.

2. Посна паштета од семе и зеленчук

Состојки:

 • 100 гр семе од сончоглед
 • 40 гр мелен семе од сусам
 • 75 гр свеж морков
 • 15 гр пурпурен кромид
 • 1 чешне лук
 • 2 лажици јаболков оцет
 • 1 лажица сок од лимон
 • 3 лажици маслиново масло
 • сол по вкус.

Подготовка:

Потопете го сончогледот во вода 8 часа. Исцедете ги семињата и ставете ги во блендер со сите други состојки освен семе од сусам, па измешајте така да добиете мазна смеса. Додадете масло, ако е премногу суво, додадете малку повеќе.

На крај додадете мелено семе од сусам и измешајте 1 минута. Чувајте ја паштетата во стаклена тегла покриена најмногу 5 дена.

3. Паштета од посно кикирики

Состојки:

 • 3 компири
 • 3 моркови
 • 250 гр печени кикирики
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажичка сенф
 • сол и бибер по вкус.

Подготовка:

Сварете и испасирајте компири и моркови, а потоа додадете мелени кикирики. Додадете други зачини и измешајте се добро. Ако сакате, можете да додадете и малку рендана кисела краставица.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!