3 пијалоци за регулирање на хормоните, кои жените треба да ги пијат секој ден!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Кога мислите на хормоналното здравје, што прво ви паѓа на ум? Таблети? Не треба, бидејќи постојат ефективни природни лекови.

Темата за балансирано хормонално здравје станува се поактуелна со текот на годините. Следат скапите лекови и бескрајните консултации со гинеколог. Веднаш обидете се да ја спречите потребата од лекови кои ги регулираат хормоналните промени, кои се јавуваат со текот на времето!

Еве три природни рецепти кои го стабилизираат лачењето на хормоните.

Топла вода со лимон

- Advertisement -

Топлата вода со лимон придонесува за слабеење, ги отстранува токсините од телото, го подобрува имунитетот, состојбата на кожата и варењето. Причината за тоа е што лимонот влијае на хормонот на ситост – лептин. Ако лептинот не е во рамнотежа, телото почнува да создава масни наслаги. Лимонот помага да се избегне дехидрација и го подобрува варењето.

  • Рецептот е многу едноставен: исцедете сок од половина лимон во чаша топла вода и испијте го одеднаш. Утрото подобро ќе го започнете со овој напиток.

Чај од листови од малина

Листовите од малина долго време се користат за зајакнување на мускулите на матката. Научните истражувања потврдија дека ова растение поволно делува на работата на хормоните. Жените кои го пијат овој чај за време на бременоста немаат потешкотии за време на породувањето.

  • Рецептот е исто така едноставен: една лажица листови малина (може да се користат и суви) се прелива со 200 мл врела вода и се остава 10 минути. Не пијте го овој чај пред спиење, но подобро во текот на денот.

Златно млеко

Златното млеко го подобрува имунитетот и го балансира нивото на хормони во организмот. Овој пијалок загрева, освежува и смирува. Се состои од куркума, кокосово масло и засладувачи кои се корисна комбинација за регулација на хормоните и генерално благотворно делуваат на организмот.

  • Рецепт: во 200 мл врело млеко додадете половина лажичка куркума и една лажичка кокосово масло. Можете исто така да додадете мед по вкус. Овој пијалок е подобро да се пие навечер.

Препорачуваме утрото да го започнете со топла вода со лимон, во текот на денот да пиете чај од малини, а пред спиење да се почестите со топло златно млеко.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!