2 РЕДА ПЛАЗМА, на средина ВКУСЕН ФИЛ: Торта што ќе ве воодушеви со неверојатно едноставна подготовка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Сите сакаат торта со бисквити и пудинг од ванила.

Филот од пудинг и карамелизирани лешници ја прави оваа торта со плазма неодолива.

Состојки:

За фил:

 • 1,2 литри млеко
 • 2 кесички пудинг од ванила
 • 180 гр шеќер
 • 20 г ванилин шеќер
- Advertisement -

Повеќе:

 • 80 гр шеќер
 • 30 мл вода
 • 80 гр лешници
 • 200 гр сирење маскарпоне
 • 250 мл слатка павлака
 • 300 гр бисквит плазма
 • 250 мл млеко

Подготовка:

Во плех со димензии 22х36 см наредете ги бисквитите потопени во млеко. Пудингот се меша со литар млеко, па смесата се прелива во зовриеното млеко (200 мл). Додадете шеќер и ванилин шеќер и варете додека не се згусне. Покријте и оставете да се излади, па изматете.

Водата и шеќерот измешајте ги и варете додека не зоврие, а потоа додадете ги лешниците. Гответе додека малку не се згусне, а потоа покријте со проѕирна или алуминиумска фолија и ставете во фрижидер 25 минути.

потоа исечкајте ја смесата во блендер, па додајте во пудингот и изматете. Во смесата додадете го маскарпонето, па соединете со шпатула. Истурете го филот врз бисквитот. Преку него ставете уште еден ред бисквити. Ставете го во фрижидер 2 часа. Украсете со растопено чоколадо.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!