Нов магичен трик за вапцање јајца на природен начин: Вака ќе ги добиете најубавите шарени јајца!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Иако некогаш Велигденските јајца се вапцале исклучиво со лушпи од кромид, со тек на времето домаќинките ја развивале својата креативност и испробувале многу техники, од преубавото шарање со најразновидни тревки, па се до боење со бои за колачи и вапцање со свила.

Во последно време се распространи најновиот хит за вапцање јајца со помош на пена за бричење.

Оваа техника нуди можност да се добијат вапцани шарени јајца во повеќе нијанси, која во рекорден број ја прегледале повеќе од 2 милиони луѓе!

Доколку сте загрижени поради хемикалиите во пената за бричење, истиот трик може да го употребите и со шлаг пена или слатка павлака.

- Advertisement -

Се што ви е потребно за вапцање според оваа техника е следно.

Состојки:

  • пена за бричење или шлаг пена,
  • разнобојни бои за колачиња,
  • јајца со бела лушпа (задолжително бели)

Од помошен прибор потребно ви е една чинија, кујнска хартија за бришење, две лажички и дрвени стапчиња (или чепкалки).

Начин на подготовка:

Ставете ги јајцата да се сварат. Откако ќе се сварат вапцајте ги додека се топли.

Во чинијата (која подоцна ќе ја фрлите) ставете малку изматен шлаг, слатка павлака или пена за бричење, па додадете неколку капки од омилените бои.

Полека и внимателно размешајте ги боите со стапче, да добиете убаво разлиени шари слични на мермер.

Опфатете го јајцето со две лажички (или со рака) и полека потопете го во пената со бои, така да се преслика шарата на самото јајце.

Потоа извадете го и оставете на хартија да се олади најмалку 30 минути, за добро да се исуши пената. Истата постапка повторувајте ја со останатите јајца.

Кога потполно ќе бидат суви јајцата, со помош на кујнска хартија полека и нежно отстранете го остатокот од пена или шлаг, но внимателно и без триење.

Едноставно и креативно!

Резултатите ќе ве одушеват, бидејќи ќе ги добиете најубавите шарени Велигденски јајца кои некогаш сте ги виделе.

Во прилог погледнете ја целата постапка во видеото:

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!