12 „СИРОМАШНИ“ ЈАДЕЊА ОД СТАРА ЈУГОСЛАВИЈА: Додека ги јадевме пукавме од здравје – нема ништо повкусно!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Секој од нас има сеќавање на некое древно јадење кое се подготвувало во Југославија. Бидејќи не ни се потребни многу состојки за да ги подготвиме, ги нарековме „сиромашни јадења“.

Без разлика дали причината била оддалеченоста од најблиската продавница или сиромаштијата, се подготвувале „сиромашни оброци“ со многу малку состојки. Ова се често највкусните јадења на кои со задоволство се сеќаваме од времето на стара Југославија.

1. Слатка зелка со кромид

- Advertisement -

Овој здрав, лесен и евтин ручек можете лесно да го направите. За да биде повкусно, во зелката и другиот зеленчук додадете кромид (кој прво ќе го пропржите), моркови, пиперки, лук по желба, домати и магдонос.

2. Рестован компир

Во пржениот кромид додадете варени компири и измешајте ги лесно, па зачинете со црвена пиперка, сол и бибер по желба.

3. Леб, маст и црвен пипер

Иако многу постари луѓе ќе ги потсети на нивното детство, ова јадење е незамисливо за нашите деца.

4. Компири варени со лушпа

Ништо поедноставно. Послужете ги со сирење, направете салата од домати и имате ручек кој е идеален за топлите летни денови.

5. Пита од компир

Излупените компири изрендајте ги, посолете, побиберете и ситно исечканиот кромид. Потоа истурете брашно и измешајте додека додавате вода (да биде малку погусто отколку за палачинки). Истурете во подмачкана тава и печете околу половина час на 250 C.

6. Бајат леб во кисело млеко

Кога не знаете што да појадувате или вечерате, здробете го лебот во ладно кисело млеко или јогурт. Дури и многу деца го сакаат.

7. Попара

Скршете го стариот леб на парчиња во врела вода. Загрејте го маслото или маста и кога ќе се загрее, прелијте го лебот, промешајте, додадете сирење или павлака. Може да се прави со млеко наместо вода, може да се направи и без маснотии и врело масло.

8. Гравче

Гравот е доволно калоричен и полн со протеини што воопшто не му треба месо. Морковите, пиперките и кромидот се одлични додатоци на гравот.

9. Пржени лепчиња

Наместо да јадете сушени месни производи полни со адитиви за појадок или вечера, направете пржени лепчиња и пијте јогурт.

10. Супа од компири

Кромидот и морковот се пропржуваат, се додаваат компирите исечкани на коцки, се прелива со вода, се вари, па се додава сок од домати и се зачинува. По желба можете да додадете и друг зеленчук во супата од компири, на пример пиперки.

11. Стар леб со млеко и шеќер

Во исечканиот леб додадете шеќер и прелијте го со врело млеко. Ова беше омилено јадење на секое мало дете во минатото.

12. Залиена пита

Ништо поедноставно – наредете ги корите за пита, малку подмачкајте ги со маст, а по печењето прелијте го со врела вода!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!